Politikë

Rama mbledh qeverinë, deputetë dhe drejtorë në Shëngjin, zbardhet axhenda e plotë, ja për çfarë do të diskutohet për dy ditë me radhë 

Shkruar nga Liberale
Rama mbledh qeverinë, deputetë dhe drejtorë në

Pas pushimeve dhe ndërrimit të viteve, Kryeministri Edi Rama të martën e të mërkurën do të mbledhë qeverinë në Shëngjin. Mësohet se prioritetet e diskutimit do jenë analiza dhe prioritetet e punës për vitin 2024.

Axhenda e plotë:

RETREAT QEVERITAR

09 – 10 janar 2024

Shëngjin, Prince Adriatic Resort

DRAFT AGJENDA

Objektivi: Prioritetet e punës për vitin 2024

Dita 1

09:30 – 10:00 Mbërritja e pjesëmarrësve

(Ministrat, drejtuesit politikë, Kryetarja e Kuvendit dhe kryetarët e komisioneve të Kuvendit)

·       Fjala e Kryeministrit mbi sfidat e vitit 2024

·       Debat

·       Sekretari i Përgjithshëm i PS mbi procesin e ripërtëritjes në parti dhe problematikat

·       Debat

·       Kryetari i Grupit mbi problematikat e punës së Parlamentit

·       Debat

13:00 – 14:30 Drekë – Konkluzionet e pjesës së parë

15:00  Prezantime

· Administrata Publike (Analiza dhe rezultatet e sondazheve për burimet njerëzore/propozimet për ndryshim) – Prezanton Adea Pirdeni

· Inovacioni (Objektivat e Agjencisë së Inovacionit për vitin 2024 dhe funksionimi i netëorkut) – Prezanton EnkeledaImeraj

· Shërbimet (Mbi procesin e deregulimit të shërbimeve) – Prezanton Delina Ibrahimaj

· Projekti pilot i regjistrimit të tokës– Prezanton EnertilCanaj

15:30 Pyetje dhe përgjigje/Diskutim mbi katër temat e mësipërme

16:00 – 16:30 Pushim kafeje

16:30 – 19:00 Debat në katër blloqet e qeverisjes mbi problematikat e trashëguara të 2023,objektivat e 2024 dhe ndarja e kompetencave të zëvendësministrave për t’u deleguar nga ministrat menjëherë pasretreat-it

20:00 – 21:00 Darkë (Ministrat, zëvendësministrat dhe drejtorët)

Dita 2

08:00 – 09:00  Mëngjesi

09:00 – 11:00  Prezantimi i konkluzioneve të debatit në blloqe dhe detyrave me të gjithë të pranishmit

12:00  Mbledhje e mbyllur e kabinetit qeveritar

*Dreka fast-food në tavolinën e punës

Lista e pjesëmarrësve:

Ministra:

1.          Znj. Belinda Balluku

2.          Z. IgliHasani

3.          Z. Taulant Balla

4.          Z. NikoPeleshi

5.          Z. Ervin Mete

6.          Znj. Anila Denaj

7.          Znj. Mirela Kumbaro

8.          Znj. OgertaManastirliu

9.          Znj. Albana Koçiu

10.    Z. Ulsi Manja

11.    Znj. ElvaMargariti

12.    Znj. Delina Ibrahimaj

13.    Znj. Majlinda Dhuka

14.    Z. ArbjanMazniku

15.    Znj. Bora Muzhaqi

16.    Znj. ElisaSpiropali

Kuvendi:

1.   Znj. Lindita Nikolla

2.   Znj. KlotildaBushka

3.   Znj. Klodiana Spahiu

4.   Z. Arben Pëllumbi

5.   Znj. MimiKodheli

6.   Z. NasipNaço

7.   Znj. EtildaGjonaj

8.   Znj. EvisKushi

9.   Z. EduardShalsi

Drejtues politikë:

1.          Z. PandeliMajko

2.          Z. DamianGjiknuri

3.          Z. Bledar Çuçi

4.          Z. Blendi Klosi

5.          Z. ErionVeliaj

6.          Z. Adrian Çela

Zëvendësministra:

1.          Znj. MegiFino

2.          Znj. ArtemisMalo

3.          Z. Besart Kadia

4.          Znj. Romina Kuko

5.          Z. Andi Mahila

6.          Z. Julian Hodaj

7.          Z. Besfort Lamallari

8.          Z. Enkelejd Joti

9.          Znj. VasilikaVjero

10.    Znj. AdelaXhemali

11.    Znj. OltaManjani

12.    Z. Endrit Yzeiraj

13.    Znj. Enkelejda Muçaj

14.    Z. Hantin Bonati

15.    Z. Ami Kozeli

16.    Z. Roland Kristo

17.    Z. Dhimitër Kote

18.    Z. Arian Jaupllari

19.    Z. Enio Civici

20.    Znj. Vilma Bello

21.    Znj. Almira Xhembulla

22.    Z. Endrit Hoxha

23.    Znj. Nina Guga

24.    Znj. Albana Tole

25.    Znj. Entela Ramosaçaj

26.    Znj. Mira Rakacolli

27.    Znj. Vjollca Braho

28.    Znj. Denada Seferi

29.    Znj. Adea Pirdeni

30.    Z. KlajdKarameta

Drejtorë:

1.          Znj. Mirlinda Karçanaj

2.          Znj. Eridana Çano

3.          Znj. Elira Kokona

4.          Znj. Dallëndyshe Bici

5.          Z. Dritan Agolli

6.          Znj. Laura Plaku

7.          Znj. Jona Suli

8.          Znj. Enkela Dudushi

9.          Znj. Enkeleda Imeraj

10.    Z. Klevis Hysa

11.    Znj. Adelajda Roka

12.    Z. Igli Tafa

13.    Z. Enertil Canaj

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH