Politikë

Rama jep lajmin në konferencën e fundvitit: Paga mesatare 900 euro do aplikohet në 2024

Shkruar nga Liberale
Rama jep lajmin në konferencën e fundvitit: Paga mesatare 900 euro do

Kryeministri Edi Rama në konferenëcn e fundvitit foli dhe për rritjen e pagave. Ashtu siç është e parashikuar në buxheti, për vitin 2024, shefi i qeverisë theksoi se do të vijohet me rritjen e pagës mesatare në 900 euro.

"Paga minimale këtë vit u rrit në vlerën e 40 mijë lekëve, që praktikisht përkon falë forcimit të monedhës vendase si asnjëherë më parë me 400 euro.

Po ashtu kanë filluar të gjitha programet e mbështetjeve dhe kompensimeve qoftë për efekte e rritjes së kontributeve të sigurimeve. Pagat e sektorit publik kanë filluar të rriten ndjeshëm. Vitin e ardhshëm në qershor do kenë rritje tjetër të parashikuar në buxhetin e vitin 2024.

Arsimtarët, ushtarakët punonjësit e policisë, mjekët dhe punonjësit e administratës do kenë rritje që do ta çojë pagën mesatare në sektorin publik në 900 euro”, tha Rama.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH