Kronikë

SPAK ankimon pafajësinë e Alqi Bllakos dhe Lefter Kokës, ja çfarë zbulohet nga organi i akuzës për inceneratorin e Elbasanit

Shkruar nga Liberale

SPAK ankimon pafajësinë e Alqi Bllakos dhe Lefter Kokës, ja

Është ankimuar pafajësia e ish-deputetit socialist Alqi Bllakos dhe rënien e akuzës së shpërdorimit të detyrës për ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka, në lidhje me vendimin për inceneratorin e Elbasanit. Ankimi është bërë nga Prokuroria e Posaçme. 

SPAK kërkon në Apelin e Posaçëm dënimin e Bllakos dhe Kokës njësoj siç është kërkuar në pretencën e organit hetues, përkatësisht 10 vite për Kokën e 4 vite për Bllakon.


Por ky i fundit vijoi të qëndrojë në qeli për shkak të dënimit të tij për inceneratorin e Fierit me 2.8 vite burg. Gjithashtu ndaj tij vijon të jetë në fuqi një tjetër masë sigurie arresti në burg për inceneratorin e Tiranës. Në tetor të 2023, GJKKO dënoi në total me 33 vite burg të pandehurit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH