Kronikë

Reagon Dhoma e Avokatisë për dhunën ndaj Sokol Mëngjesit: Nuk është rast i izoluar, kërkojmë hetimin e plotë dhe të pavarur

Shkruar nga Liberale

Reagon Dhoma e Avokatisë për dhunën ndaj Sokol Mëngjesit:

Dhoma e Avokatisë së Shqipërisë ka reaguar lidhur me dhunimin ditën e sotme ndaj avokatit Sokol Mëngjesi.

Ky i fundit u dhunua nga tre persona teksa la djalin në kopsht, u zu në pritë nga persona të paidentifikuar të cilët e goditën me leva duke i shkaktuar fraktuar në kokë dhe në ballë.

Mëngjesi aktualisht është në spitalin e Traumës, ku po merr ndihmën mjekësore. Dhoma e Avokatisë kërkon zbardhjen e ngjarjes, duke u shprehur se ky nuk është një rast i izoluar

'Dhoma e Avokatise se Shqiperise shpreh shqetesimin e thelle lidhur me dhunen e rende fizike te ushtruar, mengjesin e dites se sotme, ndaj avokatit Sokol Mengjesi, anetar i Dhomes se Avokatise se Tiranes. Avokati eshte goditur disa here ne koke me leve dhe per shkak te plageve te marra eshte shtruar ne spital.

Ky nuk eshte rast i izoluar i ushtrimit te dhunes fizike dhe psikologjike ndaj avokateve ne Shqiperi, duke rikujtuar aktin e fundit te paprecedentit te dhunes fizike dhe psikologjike ndaj nje avokati ne Dhomen e Avokatise Lezhe, ne muajin Prill te ketij viti. Kercenimi i avokateve, sidomos per shkaqe qe lidhen me ushtrimin e detyres jo vetem cenojne rende misionin e avokatit ne ushtrim te profesionit te tij, por krijojne situata te veshtira qe duhen te vleresohen maksimalisht.

Bazuar sa me siper Dhoma e Avokateve te Shqiperise i kerkon autoriteteve zyrtare te kryejne nje hetim te plote dhe te pavarur brenda nje kohe sa me te shkurter lidhur kete ngjarje te rende.

Njekohesisht garantojme te gjithe avokatet ne Republiken e Shqiperise se Dhoma e Avokatise e Shqiperise do te jete ne krah te cdo avokati ndaj te cilit ushtrohet dhune e çfardo lloji nga kushdo qofte, pavaresisht se nga kush dirigjohet dhuna.

Shprehemi besimplote se reagimi yne do te sherbeje si këmbanë alarmi per organet ligjzbatuese jo vetem per kete rast por edhe per raste te tjera qe cenojne sigurine e jetes se avokateve dhe te familjeve te tyre.', ka qenë reagimi i Dhomës së Avokatisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH