Globi

Rusi/ Putin gati të shpallë kandidimin në zgjedhjet e vitit 2024

Shkruar nga Liberale
Rusi/ Putin gati të shpallë kandidimin në zgjedhjet e vitit 2024

Presidenti rus, Vladimir Putin, së shpejti mund të tregojë se do të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, raportoi të martën gazeta Kommersant, duke i hapur rrugën shefit të Kremlinit për të qëndruar në pushtet deri në vitin 2030.

Si pjesë e një konference në nëntor, zyrtarët dyshojnë se Putin mund të njoftojë se do të marrë pjesë në zgjedhjet në mars të vitit të ardhshëm, raportoi Kommersant, duke cituar burime të paidentifikuara pranë administratës presidenciale.

Gazeta, një nga më të respektuarat e Rusisë, tha se kishte, megjithatë, skenarë të tjerë për atë që Putini mund të bënte në konferencë dhe vendimi përfundimtar i takonte atij.

Kur u pyet për raportin e Kommersant, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se nuk dinte asgjë për një plan për të shpallur ofertën e Putinit në nëntor, raporton Reuters.

“Unë nuk di asgjë për fushatën presidenciale të shpallur zyrtarisht në nëntor”, tha Peskov.

“Nuk kam një informacion të tillë, nuk kam çfarë të shtoj më shumë”.

Putin, të cilit iu dorëzua presidenca nga Boris Yeltsin në ditën e fundit të vitit 1999, ka qenë lider për më gjatë se çdo sundimtar tjetër rus që nga Josef Stalin, duke mposhtur edhe mandatin 18-vjeçar të Leonid Brezhnev.

Putini mbush 71 vjeç më 7 tetor. Ndërsa shumë diplomatë, spiunë dhe zyrtarë kanë thënë se presin që Putini të qëndrojë në pushtet për gjithë jetën, nuk ka ende ndonjë konfirmim të planeve të tij për të kandiduar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH