Sport

Pep Guardiola përfundon nën hetim

Shkruar nga Liberale
Pep Guardiola përfundon nën hetim

Pep Guardiola trajneri i Manchester City-t është vënë në radarin e disa institucioneve dhe mediave spanjolle për shkak të pozicionit të tij politik.

Bëhet fjalë për “Cunami demokratik”, një lëvizje separatiste me të cilën tekniku duket se ka marrëdhënie. Kjo organizatë thuhet se është përgjegjëse për kaosin dhe konfuzionin brenda shtetit spanjoll. Të paktën kjo është akuza e bërë nga Guardia Civil dhe e raportuar nga media Vozpópuli.

Më tej, Guardiola madje ka xhiruar një video në lidhje me të me këto fjalë: “Kjo luftë jo e dhunshme do të vazhdojë derisa të përfundojë represioni”. Deklarata që çuan në ndërhyrjen e policisë, e cila akuzoi teknikun se kishte “inkurajuar popullsinë katalane të rebelohej kundër shtetit”.

Një situatë që sigurisht do të shkaktojë shumë diskutime në ditët në vijim, në pritje të një përgjigje nga vetë trajneri i Manchester City-t, i cili u përfshi në një debat me sulmuesin e Liverpool, Nunez, pas takimit që u mbyll 1-1.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH