Aktualitet

Gazeta Liberale hapet sot me: Pengesa e fundit e marrëveshjes

Shkruar nga Liberale
Gazeta Liberale hapet sot me: Pengesa e fundit e marrëveshjes

Të mbetur jashtë vendimmarrjes për Reformën Zgjedhore, grupet e opozitës parlamentare kushtëzojnë miratimin e marrëveshjes në Kuvend. Ata kërkojnë tryezë me maxhorancën dhe garanci për një dialog serioz, transparent dhe të hapur për kalimin nga listat e mbyllura tek listat e hapura.

Marrëveshja mes mazhorancës dhe opozitës jashtëparlamentare ka edhe një pengesë para se të miratohet në Kuvend. Tre grupet parlamentare të opozitës që zëvendësuan PD dhe LSI pas bojkotit të shkurtit 2019, dje kanë vendosur si kusht një tryezë tjetër dialogu mes tyre dhe mazhorancës për kalimin nga listat e mbyllura tek listat e hapura të kandidatëve për deputet.

Këto dhe shumë të tjera do t'i lexoni sot në Gazetën Liberale në print. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH