Globi

Pa ushqim, pa ujë dhe vatër infeksioni, OBSH ngre alarmin, Netanyahu: Nuk jemi në gjendje të reduktojmë viktimat

Shkruar nga Liberale
Pa ushqim, pa ujë dhe vatër infeksioni, OBSH ngre alarmin, Netanyahu:

Prej më shumë se një muaji vijojnë luftime në Gaza, ndërsa agjencitë dhe organizatat e huaja ngrenë alarmin për gjendjen e njerëzve. Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara (WFP) ka paralajmëruar se Rripi i Gazës tani përballet me një deficit të madh ushqimor dhe uri të përhapur, ndërsa pothuajse e gjithë popullsia e enklavës palestineze ka nevojë të dëshpëruar për ndihmë ushqimore.

Në një deklaratë të lëshuar dje, Drejtoresha Ekzekutive e WFP, Cindy McCain tha se furnizimet me ushqim dhe ujë janë praktikisht inekzistente në Gaza dhe se civilët përballen me mundësinë e menjëhershme të urisë. Ndërkohë, bastisjet izraelite vazhdojnë dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu pranon se përpjekjet për të minimizuar viktimat civile palestineze nuk kanë sukses.

OBSH: Të shqetësuar për përhapjen e sëmundjeve infektive 

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shprehur shqetësimin për përhapjen e sëmundjeve infektive në Gaza për shkak të kushteve shumë të vështira të jetesës në të cilat popullsia është e detyruar nga bombardimet izraelite. “Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar për përhapjen e sëmundjeve me afrimin e sezonit të dimrit”, tha Richard Peeperkorn, përfaqësues i OBSH-së në Territoret Palestineze, duke shtuar se janë regjistruar më shumë se 70,000 infeksione akute të frymëmarrjes dhe mbi 44,000 raste të diarresë.

Netanyahu: Ne nuk jemi në gjendje të reduktojmë viktimat civile

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu përsëriti se qëllimi i fushatës së tij ushtarake është të shkatërrojë Hamasin.

"Ne do të përpiqemi ta kryejmë punën me viktima minimale civile. Kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë: të minimizojmë viktimat civile. Por për fat të keq kjo nuk do të ketë sukses." Kryeministri shtoi se nuk mund të ketë kthim në strategjitë e dështuara në trajtimin e Hamasit në Gaza dhe përsëriti se Izraeli nuk po kërkon të pushtojë Gazën, por dëshiron që të ketë përgjegjësi të përgjithshme ushtarake për të parandaluar rishfaqjen e terrorizmit.

"Ne duhet të demilitarizojmë dhe deradikalizojmë Rripin e Gazës. Ne kemi nevojë për një ndryshim kulturor," vazhdoi kryeministri, duke shtuar se duhet të ketë "një të ardhme të ndryshme si për izraelitët ashtu edhe për palestinezët"./Liberale.al

 

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH