Aktualitet

Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare shkrimtari Naum Prifti

Shkruar nga Liberale
Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare shkrimtari Naum Prifti

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare një nga emrat më të shquar të letërsisë shqiptare, Naum Prifti.

Krijimtaria e tij letrare është e larmishme dhe shtrihet në disa gjini: tregime, drama, komedi, novela, skenarë filmash, pjesë për teatrin e kukullave, skenarë për filma vizatimorë, biografi, artikuj kritikë, publicistikë, etj.

Janë thuajse 100 vepra letrare, më shumë se vite jete dhe dyfishi i një gjysmëshekulli krijimtarie.

Mijëra e mijëra faqe të shkruara me dorë, të shtypura me makinë të thjeshtë shkrimi, dhe të hedhura në kompjuterin e ditëve tona, qindra e qindra analiza, diskutime, letërkëmbime, biseda, që mund t’i quash pa frikë-publicistikë, për nga idea dhe mesazhi që mbartin dhe përcjellin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH