Globi

Ndahet nga jeta aktorja, fituesja e dy çmimeve Oscar

Shkruar nga Liberale

Aktorja angleze dy herë fituese e çmimit Oscar, Glenda Jackson, e cila shërbeu edhe si deputete u nda nga jeta në moshën 87-vjeçare, bëri të ditur agjenti i saj.

”Glenda Jackson, aktore dhe politikane dy herë fituese e Oscar-it, vdiq në shtëpinë e saj në Blackheath këtë mëngjes pas një sëmundjeje të shkurtër”, theksoi Lionel Larner.

E lindur në Birkenhead, pranë Liverpulit, në një familje të klasës punëtore, Glenda Jackson bëri debutimin e saj në skenë në shfaqjen e Terence Rattigan “Separate Tables”.

Pas debutimit të saj në filmin ”The Extra Day” në 1956, ajo iu bashkua ”Royal Shakespeare Company” dhe punoi me regjisorin Peter Brook në shumë shfaqje, duke përfshirë ”Marat/Sade” të Peter Weiss në rolin e Charlotte Corday, një rol që ajo luajti gjithashtu në versionin filmik të xhiruar në 1967.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH