Economicus

Musk zbuloi robotin e ri prej 20 mijë dollarësh, zhgënjehen ekspertët: Një mashtrim

Shkruar nga Liberale

Pas muajsh postimesh ngacmuese në rrjetet sociale, roboti i ri humanoid Optimus i Elon Musk Tesla u prezantua të premten në Paolo Alto në Kaliforni, në atë që duhet AI Day.

Megjithë dritat dhe muzikën që e rrethonin, roboti në formë njeriu i kompanisë nuk realizoi ndonjë shfaqje të veçantë, duke zhgënjyer ata që prisnin risi nga miliarderi.

“Asgjë nga këto nuk është e fundit”, shkroi në Twitter ekspertja e robotikës Cynthia Yeung. "Punësoni disa doktorantë dhe shkoni në disa konferenca robotike @Tesla."

Roboti ishte menduar të ishte ylli për konferencën e gjigantit të teknologjisë, pasi Musk pretendoi se do të ishte "një transformim themelor për qytetërimin".

'Optimus' doli nga pas një dere me dy duar robotike në formë zemre. Më pas, ai lëvizi në mënyrë të sikletshme duart dhe ndërmori hapat e parë, ndërsa duartrokitej nga audienca e Teslës.

Roboti i dashuruar pas argëtimit nuk i bëri përshtypje studiuesit të AI, Filip Piekniewski, i cili shkroi në Twitter se ishte "niveli tjetër i vrullshëm ishte një mashtrim i plotë".

Musk tha se ishte hera e parë që roboti kishte ecur pa lidhëse, për të cilën Piekniewski shkroi se do të ishte 'mirë të provohej rënia".

Miliarderi CEO i Tesla tha se ata po planifikojnë ta shesin robotin për gati 20,000 dollarë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH