Editorial

Momenti i së vërtetës për demokracinë amerikane

Shkruar nga Liberale
Momenti i së vërtetës për demokracinë amerikane

Ruth Ben-Giath 

Ky përshkrim i liderit autoritar i përshtatet shumë udhëheqësve aktualë. Nga Brazili i Jair Bolsonaros dhe Turqia e Rexhep Tayip Erdogan, te Rusia e Vladimir Putin dhe Shtetet e Bashkuara nën Donald Trump, ato që qeverisin disa nga vendet më të rëndësishme gjeopolitikisht në botë.

Që kur Trump mori detyrën në fillim të vitit 2017, SHBA-të kanë përjetuar një erozion të demokracisë dhe amerikanë janë bërë dëshmitarë të shpalosjes së udhëheqjes autoritare. Zgjedhjet presidenciale të së martës janë një referendum mbi drejtimin e ri joliberal që Amerika ka marrë nën një president i cili ka përqafuar ekstremizmin e të djathtës ekstreme dhe ka ndjekur një politikë të jashtme të ndërtuar mbi aleanca transaksionesh me despotë vrasës nëpër botë.

Çdo zgjedhje mund të përmbajë surpriza, siç tregoi humbja e papritur e Hillary Clinton në vitin 2016. Megjithatë, një frikë ekzistenciale rrethon zgjedhjet e vitit 2020, të cilat kanë sjellë në plan të parë mundësi të paimagjinueshme më parë. Trump ka sinjalizuar në mënyrë të përsëritur se ai mund të refuzojë të pranojë humbjen dhe shumë shqetësohen se ai do të nxisë dhunë politike nëse rezultati nuk shkon në krahun e tij. Mundësia e këtyre skenarëve është simptomatike e një klime të degraduar demokratike, politike dhe dëshmi e qartë se sa ka përparuar tashmë riformatimi autoritar i Trump i kulturës politike amerikane.

Disa ekspertë, si opinionisti konservator i New York Times, Ross Douthat, përqeshin përshkrimin e Trump si një lider autoritar. Ata e shohin ish-yllin e televizionit si shumë të dobët dhe kllaun për të shkaktuar dëme serioze në shoqërinë amerikane, edhe nëse ai rizgjidhet. Duke përdorur regjime jo-liberale të ngulitura thellë si Rusia e Putinit si një masë, këta skeptikë përqendrohen në atë që Trump nuk ka bërë. Ai nuk ka mbyllur mediat opozitare ose ka vendosur kontroll të plotë mbi gjyqësorin dhe institucionet e tjera, prandaj për çfarë të shqetësohesh?

Por ky është një krahasim mashtrues. Çdo udhëheqës modern autoritar filloi në një shoqëri me liri më të mëdha dhe gradualisht kreu një proces të kapjes së shtetit. Sidomos në shekullin e njëzet e një, evolucioni, në vend se revolucioni (ose një grusht shteti ushtarak), ka qenë mënyra me të cilën liria zëvendësohet me despotizmin. Për më tepër, pa një vështrim të matur në atë që Trump ka arritur, ne nuk do të jemi në gjendje të kuptojmë se si arritëm në këtë pikë të rrezikshme, ose çfarë të presim në javët, muajt ose vitet e ardhshme, në rast se Trump fiton përsëri zgjedhje.

Historia e presidencës amerikane është një udhëzues i dobët për të interpretuar veprimet e Trump, duke filluar me marrëdhëniet e tij me elitat politike republikane që kanë qëndruar pranë tij përgjatë skandaleve seksuale dhe korrupsionit, fajësimit dhe keqmenaxhimit të tmerrshëm të pandemisë COVID-19. Në vend të kësaj, ne duhet të shikojmë në modelet e “personal” autoritar, ku pushteti përqendrohet në një individ, interesat politikë dhe financiarë të të cilit zakonisht mbizotërojnë mbi interesat kombëtare. Nën këto regjime – besnikëria ndaj udhëheqësit dhe aleatëve të tij dhe pjesëmarrja në korrupsionin e tij, janë kualifikimet kryesore për shërbimin qeveritar sesa ekspertiza ose përvoja profesionale.

Suksesi i Trump në ndryshimin e klasës politike në shëmbëlltyrën e tij është akoma më i dukshëm kur merret parasysh se shumica e despotëve të tjerë themeluan ose ishin ngritur tashmë në pozita brenda partive të tyre. Erdohan, kryeministri hungarez Viktor Orban dhe Benito Mussolini, për shembull, kishin një bazë mbështetje të vendosur shumë më parë se të fillonin aventurën e tyre autokratik. Trump nuk kishte asnjë mjet të tillë politik të gatshëm për ambiciet e tij. Por brenda vetëm disa viteve, ai ka arritur të transformojë Partinë Republikane në një ekskluzivitet tjetër personal.

Republikanët, nga ana e tyre, duket se e konsiderojnë Trumpin si një mjet për të realizuar synimet e tyre të zhgënjyera prej kohësh (mbrojtjen e hegjemonisë së krishterë të bardhë, shkurtimin  e rregullave për pjesë të mëdha të ekonomisë dhe uljen e taksave për të pasurit). Por pavarësisht arsyeve të tyre, ata u rreshtuan pas tij në një numër kaq të madh dhe me aq zjarr sa të transformonin partinë e vjetër të madhe.

Për këtë cikël zgjedhor, partia nuk ofroi asnjë platformë politike, dhe në vend të kësaj lëshoi ​​një deklaratë të frikshme të “mbështetjes së pakushtëzuar për Presidentin Donald Trump dhe Administratën e tij”, duke ilustruar klimën e frikës dhe frikësimit që tani mbretëron brenda partisë. Republikanët janë reduktuar në një parti që bën betejat e liderit autoritar, duke njollosur armiqtë e tij dhe duke e mbrojtur atë kundër çdo lloj forme përgjegjësie, duke përfshirë akuzave penale në Senat [impeachment] në fillim të këtij viti.

Kjo marrëdhënie autoritare udhëheqës-ndjekës pasqyron një ndryshim thelbësor në kulturën politike të Komitet Kombëtar Republikan që amerikanët do të duhet të marrin në konsideratë pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve. Një mori studimesh krahasuese të kohëve të fundit tregojnë se Partia Republikane nuk është më një organizatë konvencionale demokratike as në retorikën e saj dhe as në veprimet e saj. Tani ako është më afër partive të Orbanit dhe Erdoganit sesa konservatorëve britanikë ose kristian demokratët e Gjermanisë.

Në fakt, shumë kohë para se të shfaqej Trump, Komiteti Kombëtar Republikan – i brohoritur nga një univers i fuqishëm mediatik i krahut të djathtë, i kishte mohuar angazhimet e tij të mëparshme ndaj nocioneve demokratike të tolerancës reciproke dhe qeverisjes dypartiake. Por Trump ka legjitimuar elementët ekstremistë që dikur ishin të kufizuar në skajet e partisë. Ashtu su këshilltarja e vjetër e Shtëpisë së Bardhë, Kellyanne Conway shkroi në Twitter menjëherë pas inaugurimit të Trump – në përgjigje të protestës mbi urdhrin e tij që ndalonte udhëtarët nga vendet me shumicë myslimane, ” Mësohuni me të. @POTUS është një njeri i veprimit dhe impaktit. Premtimet e bëra, premtimet e mbajtura. Tronditje në sistem. Dhe ai sapo ka filluar. ”

Të zbatuara me qëllim pa paralajmërim, ndalimi i udhëtimit e hodhi vendin në një gjendje kaosi, duke i dhënë punonjësve publikë dhe federalë një prezantim të brendshëm të një administrate që, me mbështetjen e plotë të Komitetit Kombëtar Republikan, i kishte shpallur luftë popullit të vet. Gjatë katër viteve të ardhshme, Trump dhe ndjekësit e tij do të ndanin fëmijët emigrantë nga familjet e tyre, do dërgonin forca federale kundër demonstruesve paqësorë, so të shpërndanin një fushatë masive dezinformuese dhe të shkatërronin ose prishnin agjencitë e panumërta qeveritare.

Vetëm duke e pranuar realitetin e kthesës autoritare në politikën amerikane mund të luftohet erozioni i mëtejshëm demokratik. Cilido qoftë rezultati i zgjedhjeve, detyra mbetet.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH