1

Ministrja kujton 111 vjetorin e “Universitetit të parë shqiptar”

               Publikuar në : 12:56 - 01/12/20 liberale

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, që ka qëlluar edhe nga Elbasani, përkujtoi sot 111 vjetorin e Normales së Elbasanit që mund të quhet dhe “Universuiteti i parë shqiptar”.

“Plot 111 vite më parë, më 1 dhjetor të vitit 1909, çeli dyert e saj “Shkolla Normale e Elbasanit”, e para shkollë e mesme në gjuhën shqipe që për dekada me radhë përgatiti me mijëra mësues të jashtëzakonshëm, të cilët kanë dhënë kontribut të pazëvendësueshëm në rritjen e vetëdijes kombëtare dhe arsimimin e brezave“, shkruan ministrja në rrjetet sociale. /Gazeta Liberale

 

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back