Globi

Mësuesja i bën nxënësit të këndojnë këngë anti-Juve në klasë, më pas e shpërndan videon. Shpërthen “stuhia”!

Shkruar nga Liberale
Mësuesja i bën nxënësit të këndojnë

Modena, fëmijët e shkollës fillore këndojnë "kush nuk kërcen, është Juventin”. Mësuesja filmon gjithçka dhe video ndez polemika në Itali.

“Kush nuk kërcen është Juventin” thërrisnin fëmijët e një klase fillore “Guglielmo Marconi”  në Castelfranco Emilia, në provincën e Modenës. Ndodh ndërsa ata janë në klasë dhe kërcejnë, në prani të mësueses së tyre, e cila drejtonte korin dhe kënaqej duke filmuar skenën me celularin e saj.

Por jo të gjithë e vlerësojnë, pavarësisht synimeve të deklaruara. Disa e hedhin poshtë skeçin, të tjerë argumentojnë se këngët nëpër stadiume nuk kanë të bëjnë fare me mësimin e fëmijëve dhe kontekstin shkollor.

Videoja është xhiruar në fillim të muajit maj, në ditët e fitores së titullit kampion nga Napoli, skuadra e preferuar e mësueses, por që ka tërhequr së fundmi vëmendje të shtypit vendas. Mësuesja mendoi se do të mbetej e kufizuar në bisedën e kufizuar me prindërit, por nuk ndodhi: ajo u bë virale mes përdoruesve, me kalimin e ditëve, duke përfunduar duke ngritur një bujë mediatike në të gjithë shkollën.

Rasti ka përfunduar edhe në tavolinën e drejtoreshës së shkollës në fjalë, Vilma Baccarani , e cila ka saktësuar: “Gjithçka nisi nga një lojë e luajtur në klasë. Nuk kishte asnjë imponim nga mësuesi. Mësuesi e plotësoi kërkesën e disa nxënësve dhe xhiroi videon, e cila sipas qëllimit të tij nuk duhej të dilte nga biseda e klasës. Më pas, me sa duket dikush e ka përhapur edhe jashtë. Duhet të mësojmë nga gabimet."

Drejtoresha përfundon me një rekomandim: «Do ta ftoj mësuesen të reflektojë për një përdorim më të matur të telefonave celularë dhe teknologjisë së informacionit, por vlerësimi im për të mbetet i pandryshuar. E di që ajo është e shqetësuar dhe e mërzitur që lajmet e kësaj videoje kanë hyrë në domenin publik”. /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH