Letërsi

LIBRI I DTËS: Rënia e gjigantëve – Libri i parë i trilogjisë së shekullit XX

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DTËS: Rënia e gjigantëve – Libri i parë i

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Rënia e gjigantëve – Libri i parë i trilogjisë së shekullit XX

Origjinali: Fall of Giants

Kategoria: Roman

Autori: Ken Follett

Përktheu: Agim Doksani

Botues: Dudaj

Viti: 2024

Fq: 802

Mbi librin

Fatet e pesë familjeve gërshetohen në mënyrë të pashmangshme përmes dy kontinenteve në sfondin dramatik të Luftës së Parë Botërore dhe Revolucionit Rus. Gjithçka zë fill në qershor të vitit 1911. Ditën e kurorëzimit të Xhorxhit V në Londër.

Billi Uilliamsi mbush trembëdhjetë vjeç dhe fillon punë në minierë. Jeta e tij duket e shënjuar: dashuria dhe hasmëria lidhin familjen e tij me pronarët e kamur të minierës. Ledi Mod Ficherbert-i, mbështetëse e zjarrtë e të drejtës së grave për të votuar, dashurohet me oficerin gjerman Valter fon Ulrihun.

Rrugët e tyre kryqëzohen me atë të Gus Djurit, asistenti i ri i presidentit amerikan Uillson. Dhe pikërisht në Amerikë bëjnë plan të emigrojnë dy jetimë rusë, Grigori dhe Lev Peshkovi, por lufta dhe revolucioni u bëhen pengesë.

Nga minierat e qymyrit te pallatet luksoze të aristokracisë, nga korridoret e politikës në dhomat e gjumit të të fuqishmëve, nga llogoret e frontit perëndimor në stepat ruse, nga Uashingtoni në Shën Peterburg, Londër dhe Paris, ajo së cilës Folleti i jep jetë, është një botë aristokratësh pasanikë dhe të vobektësh ambiciozë, grash guximtare me vullnet të hekurt, dramash të fshehta dhe intrigash ndërkombëtare, në një afresk historik që tashmë është bërë një klasik.

Pak nga jeta e autorit

Kenneth Martin Follett, (lindur më 5 qershor 1949) është një autor uellsian i trilerëve dhe romaneve historike i cili ka shitur më shumë se 160 milionë kopje të veprave të tij.

Shumë nga librat e tij kanë arritur një renditje të lartë në listat e bestsellerëve. Për shembull, në SHBA, shumë arritën pozicionin numër një në listën më të shitur të New York Times, duke përfshirë Triple (1979), The Key to Rebecca (1980), Lie Down with Lions (1985), A Dangerous Fortune (1993). ), World Without Fund (2007), Fall of Giants (2010), Winter of the World (2012) dhe Edge of Eternity (2014).

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH