Letërsi

LIBRI I DITËS: "Shtëpia e Shpirtrave", një sagë familjare, ku pasqyrohet historia dhe fati i një populli

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Shtëpia e Shpirtrave", një

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Shtëpia e Shpirtrave

Autor: Isabel Allende

Viti i botimit: 2018

Kategoria: roman

Faqe: 439

Shtëpia botuese: Dudaj

Përktheu: Viktor Kalemi

Çmimi: 1400

Mbi librin

Ky roman është si një afresk i bukur që për nga joshja dhe emocioni i kujton lexuesit që adhuron realizmin magjik vetëm "100 Vjet Vetmi" te Wrquez.
Është fitues i një numri të pafund çmimesh ndërkombëtare, është një libër i shkëlqyer i letërsisë bashkëkohore, i cilësuar si një ndër 100 më të lexuarit e letërsisë së sotme.

Në roman përshkruhen në mënyrë marramendëse ngjarjet e vërteta të historisë, fshehur pas një fasade letrare. Në këtë sfond historik, të mirëpërcaktuar, hap krahët ngjarja në formën e një legjende. Dhe rrëfimi brilant shpalos historinë në tre breza të familjes së Esteban Truebës i cili bie në dashuri me Rozën e bukur.

E këtu nis e gjithë historia e kësaj familjeje...
Fletoret e vjetra të Klarës, të shkruara gjatë periudhave të gjata të heshtjeve të saj, shpalosin historinë e familjes e të vendit, të komploteve, dashurive dhe urrejtjeve, fajeve dhe hakmarrjeve, paudhësive dhe mirësive. Ëndrrat, shpresat, dashuritë, trashëgimitë shpirtërore dhe lidhjet mes njëri-tjetrit të cilat bëjnë që faqet e librit të fluturojnë njëra pas tjetrës.

Ky roman të lë gojëhapur për fuqinë shprehëse dhe bukurinë e përshkrimit. Pa dyshim ai është një roman që mban edhe peshën e përshkrimit të ngjarjeve historike të vendit, përmes të njëjtit talent letrar që e bënë Isabel Allende-n një shkrim-tare të famshme.

Pak nga jeta e autores: 

Isabel Allende është një shkrimtare kiliano-amerikane, e cila konsiderohet si një nga romancieret e para të suksesshme gra nga Amerika Latine.

Allende lindi në Peru nga prindër kilianë. Ajo punoi si gazetare në Kili derisa u detyrua të ikte në Venezuelë pas vrasjes (1973) të Presidentit Kilian. Salvador Allende, kushëriri i babait të saj.

Në vitin 1981 ajo filloi t'i shkruante një letër gjyshit të saj të sëmurë përfundimisht që u shndërrua në romanin e saj të parë, "La casa de los espíritus" (1982;Shtëpia e Shpirtrave ;film 1993).

Ajo u pasua nga romanet De amor y de sombra (1984;Nga Dashuria dhe Hijet ;film 1994),Eva Luna (1987), dhe El plan infinito (1991;Plani i Pafund ) dhe përmbledhja e tregimeve Cuentos de Eva Luna (1990;Historitë e Eva Lunës ). 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH