Letërsi

LIBRI I DITËS: "Këngë e ëmbël", kurthi i varësisë së ndërsjelltë e cila do të shkojë deri në dramë

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Këngë e ëmbël", kurthi i

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Këngë e ëmbël

Gjinia: Roman

Autori: Leila Slimani

Shqipëroi: Urim Nerguti

Shtëpia botuese: Buzuku

Viti: 2017

Fq: 195

Mbi librin

Kur Miriami, nënë e dy fëmijëve të vegjël, pavarësisht ngurrimeve të të shoqit, vendos që ta rifillojë veprimtarinë e saj në gjirin e një studioje ligjore, çifti vihet në kërkim të një dadoje. Pas disa intervistash të rrepta ata punësojnë Luizën, e cila fiton shumë shpejt dashurinë e fëmijëve dhe pak nga pak zë një vend qendror në vatrën familjare. Dalëngadalë fillon të mbyllet kurthi i varësisë së ndërsjelltë e cila do të shkojë deri në dramë.

Pak nga jeta e autorit

Leïla Slimani (lindur më 3 tetor 1981) është një shkrimtare dhe gazetare franceze-marokene. Ajo është gjithashtu një diplomate franceze në cilësinë e përfaqësueses personale të presidentit francez Emmanuel Macron në Organizatën Ndërkombëtare të Frankofonisë.

Në vitin 2016, ajo u nderua me çmimin Goncourt për romanin e saj Chanson douce.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH