Letërsi

LIBRI I DITËS: "Flakërime dashurie", ndjesia e dehjes shpirtërore prej dashurisë spirane

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Flakërime dashurie", ndjesia e dehjes

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Flakërime dashurie

Kategoria: Poezi

Autor: Xhelal ed- Din Rumi

Përkthyes shqip: Edin Q. Lohja

Botuesi: Pema

Viti: 2018

Numri i faqeve: 279

Çmimi: 1.080 Lekë

Mbi librin:

Antologjia poetike “Flakërim dashurie” botohet për herë të parë në gjuhën shqipe. Poezitë janë kryesisht nga “Divani” e duke qenë së tema e dashurisë mbizotëron tërë krijimtarinë e Rumiut, ajo është dominante edhe në këtë përmbledhje. Aty perfshihen dhjetëra poezi të Rumit, që prekin edhe tema nga metafizika, teologjia, kozmologjia e psikologjia.

Çfarë e bën unike shprehjen e mesazhit te tij universal ne vargjet e tij, është natyrshmeria shtangëse dhe aftësia marramendëse e tij për të përdorur figuracion letrar të nxjerrë nga jeta e përditshme, duke dëftuar mjeshtërisht se pas çdo përvoje njerëzore ka një derë tek e padukshmja.

Rumi ka thurur mbi 3200 poezi dashurie, me 40 mijë dyvargësha të përshkruar nga ndjesia e dehjes shpirtërore prej dashurisë siprane. E gjithë krijimtaria e Rumit është e destinuar t’i bindë njerëzit se dashuria mund të bëjë mrekulli.

Pak nga jeta e autorit:

Xhelal-ed-din Rumiu e filloi shekullin e 21-të, me një sukses të jashtëzakonshëm. Ai shënoi një rekord të paimagjinueshëm shitjesh ne SHBA; mbi 3 milionë kopje të librit të tij “Fjalët e parajsës” pikërisht në kohën e acarimit më të thellë mes Perëndimit dhe vendit të tij të lindjes, Iranit.

Pasi pushtoi mendjet e lexuesit atlantik, befas ai hyri edhe në studiot e mëdha të kinemasë së Hollywood-it; mbërtheu pasionin e aktorëve të mirënjohur të skenës dhe këngëtarëve të të gjitha rrymave, prej atyre folklorikë deri tek rock-pop-i.

Rumiu i ka marrë të gjithë titujt e nderit që japin epokat dhe kujtesa historike. Eshtë quajtur “Pir”, në kuptimin e udhëheqësit shpirtëror, ndryshe prijës fetar dhe është quajtur “Moulana”, në kuptimin “hyjnor”. Pasardhësit e kthyen emrin e tij, në një shenjë identifikimi të urdhërit të tyre.

Xhelal-ed-din Rumiu është një poet që ka shkrirë në veprën e tij, në një shkallë shumë të lartë sinkretike, mjeshtërinë e fjalës poetike, shpirtin e besimit, frymën e reformës të doktrinës, fshehtësinë e ritit, magjinë e tretjes dhe të ekuilibrit në tentimin e hyjnores, fshehtësinë e mistikës dhe thellësinë e mendimit filozofik.

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH