Arte

Vlerat e pikturave më të çmuara të viteve fundit dhe historia e “një pikture të dështuar”

Shkruar nga Liberale
Vlerat e pikturave më të çmuara të viteve fundit dhe

 

Ai mendoi se piktura e tij Chuck Close vlente 10 milionë dollarë. Një fund i hidhur për Mark Herman, poseduesin e pikturës: Më në fund ajo u shit, por shumë më pak nga sa kishte parashikuar.

Mark Herman, i cili tani jeton me sigurimet shoqërore, një shtëpi ankandi në Dallas i tha atij saktësisht se sa vlen ajo fantazi.

Në apartamentin e tij të rrëmujshëm në Upper Manhatan, Herman mbeti pa fjalë teksa drejtuesi i ankandit deklaroi ofertën përfundimtare për një pikturë të pa titulluar e Chuck Close që shkurtimisht, me siguri, i përkiste atij.

E pranishme për të regjistruar reagimin e zotit Herman ishte Amy Sargeant, një nga dy kineastët që e kontaktuan pasi historia e pikturës së tij u shfaq në The New York Times këtë verë.

Ai pretendoi 10 milionë dollarë për një pikturë të cilën iu dha një çmim për rreth 2 mijë dollarë.

Piktura dhe pjesë të tjera të artit shiten rregullisht në ankande anembanë botës. Këtu janë disa nga veprat më të shtrenjta që janë shitur në vitet e fundit:

“Femme à la montre” nga Pablo Picasso. Portreti i vitit 1932 i zonjës dhe muzës së Picasso-s, Marie-Thérèse Walter, u shit në Sotheby's në Nju Jork për 139.4 milionë dollarë në nëntor 2023. Piktura mbeti në ankand për katër minuta ndërsa tre koleksionistë në telefon luftuan për të vendosur çmimin më të lartë, përpara një ofertuesi anonim i cili e bleu përfundimisht.

"Shot Sage Blue Marilyn" nga Andy Warhol. Në maj 2022, ekrani mëndafshi i Warholit i vitit 1964 me fytyrën e Marilyn Monroe u shit - në më pak se katër minuta oferta - për rreth 195 milionë dollarë, çmimi më i lartë i arritur për çdo vepër arti amerikane në ankand.

"Pa titull" nga Jean-Michel Basquiat. Një pikturë baskiate e vitit 1982 e një djalli me brirë u shit për 85 milionë dollarë në maj 2022. Ishte çmimi i tretë më i lartë i paguar për një vepër baskiate; çmimi më i lartë u regjistrua në vitin 2017, kur një nga pikturat e lakmuara të Basquiat u shit për 110.5 milionë dollarë në Sotheby's.

“L’empire des lumières” nga René Magritte. Piktura, një nga kanavacat e famshme të Magritte "Perandoria e Dritës", u shit në mars 2022 për rreth 79.7 milionë dollarë. Vepra artistike, e cila përballet me një rrugë të ndezur nate me një qiell të qetë me dritë, është një nga imazhet më të famshme dhe enigmatike në artin e shekullit të 20-të.

“Diego dhe unë” një pikturë me vaj nga Frida Kahlo u shit për 34.9 milionë dollarë në Sotheby's në nëntor 2021, duke vendosur një pikë referimi në ankand për veprën më të shtrenjtë të artit të një artisti nga Amerika Latine. Piktura është një nga autoportretet e fundit të Kahlo-s dhe një shembull i intimitetit shqetësues që ka tërhequr koleksionistët në pikturat e saj.

“Përbërja nr. II” nga Piet Mondrian. Një pikturë klasike në rrjet nga Mondrian u shit në Sotheby's në nëntor 2022 për 51 milionë dollarë, përfshirë tarifat, duke kaluar standardin e mëparshëm prej 50.6 milionë dollarësh për punën e tij.

Poll
SHQIPENGLISH