Arte

PIKTURA E DITËS: Portreti i Adem Jasharit nga Besim Mikullovci, dedikuar heroit legjendar të UÇK-së

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: Portreti i Adem Jasharit nga Besim Mikullovci, dedikuar

Piktura e realizuar nga Besim Mikullovci

Sot shënohen 26 vite që nga rrethimi dhe rënia e familjes së Jasharëve në Prekaz. 

Në 26 vjetorin e rënies heroike të komandatit legjendar, Adem Jashari dhe dëshmorëve të tjerë, Qeveria e Kosovës e ka njohur si “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”. 

Adem Jashari ishte një figurë e shquar e luftës për pavarësinë në Kosovë. Ai ishte një komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe një nga figurat kryesore të rezistencës kundër regjimit serb në vitet 1990. Jashari u bë një simbol i luftës për liri dhe pavarësi të popullit të Kosovës, duke udhëhequr luftën e armatosur kundër forcave serbe.

Ai u vra bashkë me shumë anëtarë të familjes së tij gjatë një operacioni ushtarak serb në mars të vitit 1998. Adem Jashari mbetet një figura e rëndësishme dhe një simbol i pavarësisë dhe luftës për liri në historinë e Kosovës.

 

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH