Arte

FOTO/ Zbulimi i pishinës 1600-vjeçare në Durrës, jehonë në mediat ndërkombëtare

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Zbulimi i pishinës 1600-vjeçare në Durrës,

Mediat e huaja i kanë kushtuar rëndësinë që meriton zbulimin të madh në Durrës, çka tregon se lashtësinë e qytetërimit tonë, edhe pse  mund të jetë vepër e një kulture tjetër.

Arkeologët duke gërmuar në një vend në Durrës zbuluan një vilë të lashtë romake, me një pishinë, një zbulim i parë i këtij lloji, tregojnë fotot.

Foto nga Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore të Shqipërisë Arkeologët në Durrës, Shqipëri, janë njohur me rrënojat unike romake.

FOTO/ Zbulimi i pishinës 1600-vjeçare në Durrës,

Në fund të fundit, qyteti i tyre është i njohur për amfiteatrin e lashtë romak. Por kur ata zbuluan një pishinë 1600-vjeçare, struktura ishte një gjetje e parë në llojin e saj, edhe për ta.

Arkeologët po gërmonin në Durrës për ndërtimin e një shkolle kur zbuluan një lagje elitare të lashtë romake , tha Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore të Shqipërisë në një postim në Facebook.

FOTO/ Zbulimi i pishinës 1600-vjeçare në Durrës,

Midis rrënojave të një vile të lashtë romake ishin gjurmët e një pishine të zbukuruar me mozaikë të ruajtur mirë, tha instituti. Fotot tregojnë pishinën drejtkëndore pjesërisht të gërmuar.

Gërmimet në kantierin e ndërtimit janë duke vazhduar. Durrësi është një qytet bregdetar përgjatë detit Adriatik dhe afërsisht 25 milje me makinë në perëndim të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë.

FOTO/ Zbulimi i pishinës 1600-vjeçare në Durrës,

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH