Globi

Lukashenko sërish president, shpërthejnë protestat në Bjellorusi

Shkruar nga Liberale
Lukashenko sërish president, shpërthejnë protestat në

Në Minsk dhe 30 qytete të tjera të Bjellorusisë shpërthyen protesta të dhunshme anti-qeveritare pas mbylljes së kutive të votimit për zgjedhjet presidenciale.

Deri më tani flitet për 1 të vdekur dhe disa të plagosur, teksa ka dyshime se qeveria ka bllokuar internetin për të penguar organizimin e grumbullimeve. Dhuna shpërtheu pas shpalljes së fitores mëse të pritshme të Aleksandër Lukashenkos.

Ai do të drejtojë vendin edhe për 5 vitet e ardhshme, duke qenë figura e vetme që bjellorusët kanë parë si në krye të shtetit prej 26 vitesh, që pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Rezultatet paraprake e nxjerrin atë fitues me mbi 80% të votave.

Por rivalja e tij kryesore Svetlana Tikanovskaja foli për të tjera shifra pas mbylljes së kutive të votimit. Ajo shpalli fitoren duke publikuar të dhëna nga shumica e qendrave të votimit që tregonin epërsi, ndaj presidentit aktual.

Rezultatet e disa sondazheve, por edhe pjesëmarrja masive në protestat e orëve të fundit, tregojnë se fitorja e 80% të votave nuk është rezultat real për Lukashenkon.

I konsideruar si diktatori i fundit i Europës, Lukashenko paralajmëroi gjatë fushatës elektorale edhe rrezikun e një revolucioni të nxitur nga rusët, me të cilët duket se i ka ftohur marrëdhëniet vitet e fundit, duke shfaqur më tepër afeksion ndaj Bashkimit Europian.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH