Globi

Kurti për “Der Standard”: Do i kërkoj kompensim Serbisë

Shkruar nga Liberale
Kurti për “Der Standard”: Do i kërkoj kompensim

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka dhënë një intervistë për gazetën vjeneze “Der Standard” para se të fitonte zgjedhjet në Kosovë.

Ai ka folur për hapat që do merrte po të fitonte zgjedhjet. Gjithashtu edhe në lidhje me taksën ku ka deklaruar se do ta largojë, por dhe se do të kërkojë reciprocitet me Serbinë dhe kompensim të luftës.

“Ne do ta zëvendësojmë taksën me parimin e reciprocitetit. Për shembull, Beogradi duhet t’i pranojë targat tona dhe dokumentet, në të cilët shkruan Republika e Kosovës. Duam ta sqarojmë fatin e të zhdukurve, pavarësisht kombësisë, të gjinden edhe serbët edhe romët. Duhet të formohen ekipet e përbashkëta të hetuesve kosovarë, serbë dhe ndërkombëtarë, të cilët do të analizonin varrezat masive”, ka deklaruar Kutri.

Ai po ashtu shtoi se Serbia i detyrohet Kosovës edhe për kompensim të luftës, një fond pensioni dhe 1.200 artefakte. /Gazeta Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH