Globi

Japonia dhe SHBA do të vazhdojnë sanksionet ndaj Rusisë

Shkruar nga Liberale
Japonia dhe SHBA do të vazhdojnë sanksionet ndaj Rusisë

Japonia dhe SHBA do të vazhdojnë sanksionet kundër Rusisë dhe do të mbështesin Ukrainën, ka thënë kryeministri japonez Fumio Kishida.

Duke folur për gazetarët sot, Kishida tha se ishte takuar sot me Joe Biden në qytetin e Hiroshimës.

Ai tha gjithashtu se të dy vendet kanë pohuar rëndësinë e punës së bashku për çështjet e përbashkëta në lidhje me Kinën.

Për më shumë se një vit, Rusia ka grumbulluar një sërë sanksionesh.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, Presidenti Biden pretendoi se ekonomia e Rusisë do të “përgjysmohej”, ndërsa Boris Johnson foli për shtrydhjen e saj “pjesë-pjesë”.

Por në fillim të këtij viti, presidenti Vladimir Putin tha në një fjalim në parlamentin e vendit se ekonomia dhe sistemi i qeverisjes ruse “kishin rezultuar të ishin shumë më të fortë se sa besonte Perëndimi”.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH