Globi

Izraeli paralajmëron Libanin për pasoja të ngjashme me Gazën mes tensioneve me Hezbollahun

Shkruar nga Liberale
Izraeli paralajmëron Libanin për pasoja të ngjashme me Gazën

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu paralajmëron Libanin për pasoja të ngjashme me Gazën nëse grupi i Hezbollahut vendos të përfshihet në një luftë gjithëpërfshirëse kundër Izraelit.

“Nëse Hezbollahu zgjedh të fillojë një luftë gjithëpërfshirëse, atëherë do të jetë përgjegjës për kthimin e Bejrutit dhe Libanit të Jugut, jo shumë larg nga këtu, në Gaza dhe Khan Younis. Ne jemi të vendosur të sjellim fitoren dhe do ta bëjmë me ndihmën tuaj”, tha Netanyahu një grupi ushtarësh.

Të mërkurën (6 Dhjetor), Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant tha se Izraeli planifikon të detyrojë Hezbollahun të largohet nga kufiri përtej lumit Litani në Libanin jugor. Nuk ka pasur asnjë koment nga Hezbollahu në lidhje me deklaratat izraelite, raporton media turke Anadolu.

Tensioni është ndezur përgjatë kufirit midis Libanit dhe Izraelit mes shkëmbimeve të përhershme të zjarrit midis forcave izraelite dhe Hezbollahut në përleshjet më vdekjeprurëse që kur të dy palët luftuan një luftë në shkallë të gjerë në 2006. Tensionet kufitare erdhën në mes të një ofensive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës në përgjigje të një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH