Globi

Iryna, 'vajza' 12-vjeçare që po gjurmon online fëmijët e humbur në Ukrainë

Shkruar nga Liberale
Iryna, 'vajza' 12-vjeçare që po gjurmon online

Iryna është 12 vjeç, ajo është ukrainase, bionde dhe ka sy të mëdhenj e të pastër. Por vajza e vogël nuk ekziston: ajo është një karrem i krijuar nga kompjuteri për të shpëtuar fëmijët e tjerë si ajo nga rrëmbimi. Që nga fillimi i luftës me Rusinë, 20,000 fëmijë janë zhdukur në ajër.

Një rrethanë e nënvizuar nga Zelensky edhe në takimin e fundit me Papa Françeskun, i cili siguroi se donte të bënte gjithçka në fuqinë e tij për të sjellë në shtëpi të miturit e zhdukur. Sipas Kievit, mijëra të mitur janë në duart ruse, të marra nga qytetet e pushtuara dhe të transferuara në Moskë për t'u "riedukuar".

Shumë, supozohet se do të ishin rrëmbyer sapo të zbrisnin nga trenat me destinacion Poloninë, në të cilin prindërit e tyre i kishin ngarkuar me shpresën për t'i shpëtuar. Dyshimi, i shpjeguar për "Corriere della Sera" nga Cristiana Munteanu, e cila bashkëpunon me Fondacionin Hope Ukraine, është se fëmijët e rrëmbyer përdoren për të nxitur trafikimin e qenieve njerëzore, trafikimin e organeve ose për të ushqyer pedofilët.

Munteanu jeton në Padova dhe bashkëpunon me organizatën e lindur menjëherë pas shpërthimit të konfliktit për të mbledhur gjërat e nevojshme për Ukrainën. Ajo drejtohet nga konsulli i nderit ukrainas, Marco Toson.

Projekti i ri "Hope Women and Kids online protection" arriti në pak javë të gjejë rreth njëzet fëmijë të zhdukur nga Ukraina falë ndihmës së vogëlushes Iryna, vajzës ukrainase të krijuar me ndihmën e teknologjisë së informacionit të krijuar vetëm pas shpërthimit të luftës me Rusinë. Qëllimi është të monitorohet rrjeti i errët për të gjurmuar të vegjlit, gjurmët e të cilëve u kanë humbur, duke gjetur reklama për pornografinë e fëmijëve dhe trafikantët e prostitucionit të fëmijëve.

Fondacioni Hope ka partneritet me Cyber ​​​​Unit Technologies, një kompani me bazë në Ukrainë që bashkëpunon me hakerë etikë, "piratë të mirë" të internetit. Janë ata që në fakt e krijuan Iryna-n në mënyrë dixhitale.

Teknikët e lëvizin atë me një deformues që modifikon zërin e tij që të tingëllojë si ai i një vajze të vogël. 12-vjeçari mund të bisedojë, të dërgojë mesazhe zanore dhe madje të bëjë video live. Duke qenë në shërbim për më shumë se një muaj, po rezulton të jetë kurthi i përsosur, duke e futur atë në rrjetin e errët dhe në bisedat e trafikantëve dhe kriminelëve që mund të duan të joshin një të mitur që flet vetëm ukrainisht dhe anglisht.

Falë projektit, deri më tani është mundur të gjurmohen të paktën 20 fëmijë të zhdukur nga zona e pushtuar nga Rusia e Slovianskut. Disa janë vendosur në Rusi, të tjerët ndodhen diku tjetër. Të dhënat e mbledhura dhe informacioni i dobishëm për identifikimin e fëmijëve potencialisht të rrezikuar dërgohen në Padova te përfaqësuesit e Fondacionit, të cilët nga ana e tyre dërgojnë provat në policinë ndërkombëtare për të nxjerrë fajtorët para drejtësisë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH