Aktualitet

Francezi përdorte fotot e Lorik Canës për të ‘kapur’ viktimat e tij

Shkruar nga Liberale
Francezi përdorte fotot e Lorik Canës për të

David Gabrieli, një shtetas francez që jeton në Sidnei është akuzuar për ngacmim seksual ndaj katër grave, me të cilat ai fliste në aplikacionet e njohura të takimeve RSVP dhe Bumble midis gushtit 2017 dhe janarit 2018.

Mediat australiane raportojnë se ai paraqitej në internet si një mjek që punonte në ambasadën zvicerane dhe përdorte disa fotografi të futbollistit shqiptar, Lorik Cana teksa përpiqej që të tërhiqte gratë dhe më pas t’i bindte ato që të vizitonin apartamentin e tij Maroubra.

Të martën, gjykata dëgjoi një nga viktimat e tij, me të cilën kishte organizuar një takim për kafe pranë shtëpisë së tij Boyce Rd, më 20 gusht 2017.

Kur panë që kafeneja po mbyllej, ai e ftoi atë në shtëpinë e tij ku ai dyshohet se filloi ta përqafonte dhe u përpoq të “çonte gjërat më tej”, gjë për të cilën ajo nuk pranoi.

Ndërsa u përpoq të largohej, ajo tha se Gabrieli i bëri asaj një “pyetje vërtet të çuditshme”, përfshirë sa të rregullta ishin menstruacionet e saj dhe nëse kishte qenë shtatzënë më parë.

Avokati mbrojtës i Gabrielit, Mark Brady e pyeti gruan se pse ajo zgjodhi të mos raportonte incidentin në polici nëse ishte një “serioze” siç pretendoi ajo. “Unë thjesht doja ta harroja atë,” tha ajo.

Por vetëm në gusht 2018, një vit pas incidentit të pretenduar, gruaja thirri Stoppers of Crime.

Ajo tha se mori këtë vendim duke lexuar një artikull që detajonte pretendimet e sulmeve seksuale që përfshinin një foto të burrit që ajo kishte takuar. Ndërkohë gjyqi për të akuzuarin David Gabrieli, 39-vjeç vazhdon.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH