Globi

Foto/ "Dëgjuam një zë", "Doli tym jeshil", imazhet e frikshme të çarjes së tokës pas tërmetit vdekjeprurës

Shkruar nga Liberale
Foto/ "Dëgjuam një zë", "Doli tym jeshil",

Pas tërmetit në Hataj, u krijua një çarje gjigante me një thellësi 30 metra dhe një gjerësi rreth 200 metra, duke ndarë një fushë ulliri.

E çara gjigante u pa edhe nga ajri me një dron. Disa qytetarë thanë se gjatë tërmetit kanë dëgjuar një zhurmë të madhe shpërthimi dhe kanë parë sdritë jeshile në të njëjtën zonë.

Aziz Gündüz, një nga banorët e rajonit e përshkruan kështu ngjarjen: "Kishte një shpërthim të madh, nuk e pashë, por dëgjova një zë. Fatkeqësisht, kur shikova në këtë drejtim në mëngjes, pamë një gërmadhë nga kjo anë Ishte një fushë nga kjo anë. Ishte një fushë e rrafshët. Tani as luga nuk zbret, nuk e di se çfarë ka ndodhur."

Një tjetër banor vendas i quajtur Abdullah Temizkan tha, "Shpërthimi doli nga këtu. Ka njerëz që e panë atë të shpërthejë. Nuk mund ta besoja. Nga këtu doli tym jeshil," tha ai./Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" ids="1328118,1328117,1328116,1328115,1328114"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH