Showbiz

E prezantoi Steve Jobs/ Pronarja kujtohet për iPhone-in në kuti të vitit 2007, e nxjerr në ankand me çmimin marramendës

Shkruar nga Liberale
E prezantoi Steve Jobs/ Pronarja kujtohet për iPhone-in në kuti

Një iPhone i pacenuar i gjeneratës së parë të vitit 2007 me vlerë 599 dollarë do të dalë në ankand. Pronarja e saj shpreson të arrijë më shumë se 50,000 dollarë.

Smartphone, si pajisja e mbajtur nga i ndjeri Steve Jobs në prezantimin e tij të paharrueshëm të Apple, ka një kamera 2 megapikselë dhe memorie 8 GB.

Telefoni iu dha Karen Green-it si dhuratë kur ajo mori një punë të re atë vit, sipas uebsajtit 'Business Insider'.

Por Green tashmë kishte një telefon tjetër, të ri dhe iPhone që i ishte bërë dhuratë nuk ishte në përputhje me rrjetin e telefonisë celulare që ajo përdorte.

Në vend që ta hapte iPhone-in, ajo e la në kutinë e tij në një raft. Pajisja mbeti e mbështjellë për vite me radhë.

Kur tetorin e kaluar, dëgjoi se një iPhone i gjeneratës së parë të vitit 2007 ishte shitur për 39,339.60 dollarë, vendosi të bënte të njëjtën gjë.

Siç raporton gazeta britanike “Guardian”, artisti i tatuazheve ka kontaktuar shtëpinë e ankandeve “LCG Auctions”, e cila është “bombarduar” nga kërkesa të ngjashme të pronarëve të iPhone-ve të vjetër.

“Por në 99% të rasteve, këta njerëz nuk kanë diçka të koleksionueshme, si iPhone i stampuar i Green-it”, tha Mark Montero, kreu i LCG Auctions.

“Karen ka një pjesë vërtet unike me një histori të mrekullueshme”.

LCG Auctions vlerëson se telefoni celular do të shitet për të paktën 50,000 dollarë. Ankandi do të përfundojë më 19 shkurt.

Vlen të theksohet se gjenerata e parë e iPhone u lëshua në vitin 2007 në dy versione: një me memorie 4 Gb me vlerë 499 dollarë dhe një me 8 Gb memorie dhe një çmim prej 599 dollarë.

Telefoni celular me ekran me prekje kombinoi aksesin në internet dhe muzikën iPod për herë të parë, me një aparat fotografik digjital të integruar 2 megapiksel dhe aftësitë e riprodhimit të videos.

Pronarja e celularit shpjegoi edhe arsyen pse mori një vendim të tillë. “Ajo shpjegoi se vendosi të shesë iPhone tani për të financuar studion e tij të sapohapur të tatuazheve në New Jersey.

"Nëse do të mund ta mbaja për rreth 10 vjet të tjera, ndoshta do ta bëja”, tha ajo për Business Insider, duke shtuar: “Arsyeja e vetme që po e shes është sepse më duhet të mbështes biznesin”./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH