Globi

E ndërtuan me ndihmën e alienëve? Çfarë dimë për Piramidën e Keopsit, e vetmja që ka mbijetuar nga 7 Mrekullitë e Botës antike

Shkruar nga Liberale
E ndërtuan me ndihmën e alienëve? Çfarë dimë

Fjala piramidë vjen nga gjuha greke “pyramis”, për egjiptianët piramida ishte mënyra për të garantuar pavdekësinë e faraonit dhe rrjedhimisht të mbretërisë së tyre. Piramida duhej domosdoshmërisht të përfundonte përpara vdekjes së faraonit

Piramida e Madhe në Egjipt është e fundit nga shtatë mrekullitë e lashta të botës. Varri i faraonit Khufu – “Cheops” në greqisht - ndodhet në rrafshnaltën e Gizës, rreth 3 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit të Kajros, dhe është i madh: gati 147 metra i lartë dhe 230.4 metra në secilën anë (tani është pak më i vogël për shkak të erozionit).

E ndërtuar me afërsisht 2.3 milionë gurë gëlqerorë dhe graniti rozë nga qindra kilometra larg, prej kohësh ka vendosur disa mistere shqetësuese po aq edhe interesante: si ia dolën egjiptianët e lashtë t'i çonin të gjithë këta gurë në Giza dhe si e ndërtuan një monument të tillë?

Janë përhapur të gjitha llojet e ideve ekzotike, duke përfshirë ndihmën nga alienët që vizitojnë tokën. Së fundmi, si rezultat i një gjetje të rrallë në një shpellë 606 kilometra larg, kemi një përgjigje në formën e rrotullave të papirusit 4600-vjeçarë, papirusi më i vjetër i gjetur ndonjëherë. Ata janë ditari i një prej menaxherëve që ndihmuan në ndërtimin e piramidës së madhe. Është e vetmja dëshmi okulare e ndërtimit të Piramidës së Madhe, që është gjetur ndonjëherë.

Është shkruar nga një burrë i quajtur Merer, i cili i raportoi “fisnikut Ankh-haf”, gjysmë-vëllait të Khufu. Ai përshkruan, ndër të tjera, një ndalesë të ekuipazhit të tij prej 200 personash në guroret gëlqerore në Tura, ose Maasara, në bregun lindor të Gjirit të Suezit, dhe mbushjen e varkës së tyre për udhëtimin 13-17 km larg nga Giza. Meqenëse ky lloj guri gëlqeror u përdor për veshjen e jashtme të piramidës, ditari besohet të dokumentojë punën në varr gjatë vitit të fundit të jetës së Khufu, rreth vitit 2560 pes.

Në 1823, eksploruesi britanik John Gardner Wilkinson përshkroi për herë të parë shpellat në Wadi al-Jarf, në bregun lindor të Detit të Kuq. Afër rrënojave është një gropë e vogël që përmban tetëmbëdhjetë dhoma të gërmuara, krahas, ndoshta, shumë të tjerave, hyrja e së cilës nuk janë më të dukshme. Ai i përshkroi ato si “të prera mirë dhe variojnë nga rreth 80 në 24 metra, lartësia e tyre mund të jetë nga 6 deri në 8 metra.” Dy pilotë francezë vunë re gjithashtu praninë e 30 shpellave në mesin e viteve 1950, por vetëm kur Pierre Tallet intervistoi një nga pilotët ai ishte në gjendje të përcaktonte vendndodhjen e shpellave gjatë një gërmimi të vitit 2011. Dy vjet më vonë, papiruset u zbuluan. Arkeologu egjiptian Zahi Hawass e quajti atë "zbulimin më të madh në Egjipt në shekullin 21".

Përpara punës së Tallet dhe të tjerëve, egjiptianët e lashtë nuk mendohej se ishin detarë, por portet e braktisura të zbuluara përgjatë Gjirit të Suezit tregojnë një histori tjetër.

Pjesa e dytë e misterit të Piramidës së Madhe - kush e ndërtoi atë? — mund të jetë zgjidhur në vitet 1980 nga Mark Lehner, i cili zbuloi një zonë banimi që mund të strehonte rreth 20,000 njerëz vetëm disa metra larg piramidave. Përpara këtij zbulimi, kishte prova të pakta të popullsisë masive të punëtorëve që do të ishin punuar për ndërtimin e varrit. Studimi i raportit zbuloi diversitetin e popullsisë që jetonte atje. Mishi i viçit ishte ushqimi i elitës; derrat për ekipin e ndërtimit.

Hyrja në të gjitha piramidat u bë në anën veriore, sepse egjiptianët e lashtë besonin se shpirti i të vdekurve do të banonte në yllin verior. Nëse i kushtoni vëmendje, do të vini re se në Piramidën e Keopsit ka dy hyrje sepse në të kaluarën kishte një shtresë në piramidë që nuk mund të shihje se ku ishte hyrja origjinale, kështu që Chalif Al Ma'amoun hapi një hyrje tjetër më tej. poshtë, dhe kjo është hyrja që përdorin turistët për të parë brendësinë e piramidës së madhe .

Arkeologët i konsiderojnë piramidat si tregues të mirë të stabilitetit ekonomik dhe politik të Egjiptit të Lashtë. Është e dukshme që burime të mëdha nevojiteshin për të financuar një piramidë dhe për të organizuar një fuqi punëtore për ta ndërtuar atë. Madhësia dhe cilësia e ndërtimit të saj në periudha të ndryshme gjatë historisë së Egjiptit të lashtë sugjerojnë se në kohën e tij kishte më shumë burime të disponueshme për t'iu kushtuar ndërtesës gjatë dinastisë së katërt sesa në çdo kohë tjetër.

Piramida Khufu (Keopsi) është një nga Shtatë mrekullitë e botës së lashtë, e vetmja që qëndron ende sot, në Giza, Kajro, Egjipt. Piramida e madhe e Keopsit ndodhet në Nekropolin e Gizës në rajonin Haram. Vendi përfshin gjithashtu dy piramidat e tjera të Khafre dhe Menkaure. Piramida Khufu është 138 metra e lartë, e përfunduar rreth vitit 2560 para Krishtit. Anët e Piramidës së Madhe të Khufu u ngritën në një kënd prej 51.8 gradë, baza është 227 metra. Piramida Khufu fillimisht ishte 147 metra e lartë, por për shkak të heqjes së guaskës së jashtme dhe rreshtimit, ajo humbi 9 metra lartësi.

Projekti piramidal u realizua nën mbikëqyrjen e arkitektit Hem-euno. 7000 mijë vjet më vonë mbetet i vetmi dhe më i miri në biznes. Ndërtimi zgjati 20 vjet me punën e më shumë se 20 mijë punëtorëve. Në projekt u përdorën më shumë se 2300 milionë blloqe guri, me peshë nga 2.5 deri në 15 tonë, dhe në dhomën e varrimit, blloqet peshojnë deri në 51 tonë.

Është i përbërë nga 2.300.000 blloqe guri. Pesha e blloqeve është e larmishme dhe varion nga 900 deri në 30 mijë kilogramë. Në brendësi të saj, temperatura ruan një konstante 20° C. Ajo ishte e mbuluar me gur gëlqeror që e bënte atë të reflektonte dritën sikur të ishte një pasqyrë gjigante.

Piramida e Keopsit, e njohur gjithashtu si Piramida e Gizës, është e lidhur me dy të tjera: piramidat e Khafra dhe Menkaura, duke ndjekur yjet që formojnë Brezin e Orionit. Kalimi për të zbritur piramidën tregon yllin polar të njohur si Alpha Draconis.

Nga 7 mrekullitë e botës së lashtë, Piramida e Gizës është e vetmja që ka mbetur në këmbë. Gjithashtu, ishte ndërtesa më e lartë në botë për mijëra vjet, më saktë deri në vitin 1889, kur u ndërtua Kulla Eifel. Edhe pse Piramida e Madhe e Gizës është më e madhja, statuja më e vogël e gjetur e disa faraonëve i përket Keopsit. Ka vetëm 7.5 centimetra dhe është prej fildishi.

Për shumë vite mendohej se piramida u ndërtua nga mijëra skllevër, por egjiptologët kanë pranuar se ishin shumë punëtorë të aftë që drejtuan këtë projekt. Nipi i Keopsit planifikoi ndërtimin dhe faraoni shpenzoi shumë para për të veshur dhe ushqyer punëtorët me produkte cilësore.

Edhe pse ndërtimi i saj ka qenë gjithmonë misterioz, dihet se metoda më e lehtë mund të ishte me leva prej druri ose bronzi. Pasi u vendos hapi i parë, u përdor një makinë e bërë me trungje për të ngritur gurët në shkallën e dytë, e kështu me radhë.

Dhoma e mbretit, dhoma e mbretëreshës dhe dhoma e pambaruar janë tre vendet brenda saj. Megjithatë, ekspertët thonë se ka një hapësirë ​​të katërt nën dhomën e mbretëreshës, ku është varrosur Keopsi. Të tjerë mendojnë se Keopsi nuk ka qenë kurrë në të vërtetë në piramidë.

Në bazën e piramidës u gjet një pus me një varkë, i cili më vonë u montua dhe u ruajt në një muze. Në gurët që mbulonin pusin u gjet emri Dyedefra, djali dhe trashëgimtari i Keopsit.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH