Showbiz

Ceremonia e 65-të e çmimeve/ Kim Petras bëhet transgjinorja e parë që fiton një Grammy

Shkruar nga Liberale
Ceremonia e 65-të e çmimeve/ Kim Petras bëhet transgjinorja e
Ceremonia e 65-të e çmimeve Grammy ka përfunduar, ku spikatën këngëtarët Beyoncé, Harry Styles dhe Madonna. Ndër artistet që fituan çmim, ishte edhe Kim Petras, këngëtare dhe kompozitore trans pop. Petras mori çmimin Grammy për performancën më të mirë me Sam Smith për "Unholy". Pasi u ngjit në skenë, gjermanja 30-vjeçare njoftoi se është gruaja e parë transgjinore që fiton një Grammy. Gjatë çmimit, Smith u ndal dhe e la yllin e tij të fliste ndërsa ajo falënderoi Madonën. Madonna mori meritën nga artistja për luftën për të drejtat e komunitetit LGBTI+. Ndër ato që tha, Petras theksoi: “Legjendat e mrekullueshme transgjinore para meje. Nëna ime, jam rritur pranë një autostrade në mes të askundit në Gjermani, mendonte se isha vajzë dhe nuk do të isha këtu pa të dhe mbështetjen e saj”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH