Bota

Shtëpia e Bardhë: SHBA nuk ishte e përfshirë në vendimin e Zelenskyt për të zëvendësuar shefin e ushtrisë

Shkruar nga Liberale

Shtëpia e Bardhë: SHBA nuk ishte e përfshirë në

Uashingtoni ka reaguar ndaj lajmeve kryesore nga Ukraina, pasi Valery Zaluzhny u zëvendësua si shef i ushtrisë nga Oleksandr Syrsky.

“Presidenti Zelenskyy është komandanti i përgjithshëm i forcave të tij të armatosura”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

“Ai duhet të vendosë se kush do të jetë lidershipi i tij në ushtri. Kjo është ajo që ka të bëjë me kontrollin civil. Ne e dimë këtë dhe ne do të punojmë me këdo që ai ka në krye të ushtrisë së tij.”, shtoi ai.

“Ne flasim me homologët tanë ukrainas gjatë gjithë kohës, por nëse pyetja sugjeron që ne kishim një lloj të drejte t’i jepnim një gisht lart ose poshtë, kjo nuk është e vërtetë. Ky është vendimi i Presidentit Zelenskyy. Nuk kishte asnjë kërkesë që qeveria ukrainase ta drejtonte atë nga ne.”, deklaroi ndër të tjera Kirby.

Poll
SHQIPENGLISH