Bota

Putin: Rusia lider botëror në teknologjinë bërthamore

Shkruar nga Liberale

Putin: Rusia lider botëror në teknologjinë bërthamore

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se Rusia është lider botëror në teknologjinë bërthamore dhe po ndihmon në krijimin e energjisë bërthamore nga e para në disa vende të huaja.

“Rusia është lider botëror në teknologjinë bërthamore. Me ndihmën tonë, industria bërthamore po krijohet në vendet e huaja pothuajse nga e para, i gjithë sektori po ndërtohet, ekspertët po trajnohen, infrastruktura e nevojshme po zhvillohet në përputhje me rregulloret mjedisore.

Në një komunikim nga termocentrali bërthamor i Leningradit, Putin gjithashtu vuri në dukje se “Rosatom po ndërton 22 blloqe në shtatë vende”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH