Bota

Itali/ Arrestohet një anëtar i ISIS, po planifikonte një sulm terrorist

Shkruar nga Liberale

Itali/ Arrestohet një anëtar i ISIS, po planifikonte një sulm

Halili Elmahdi, 29 vjeç është arrestuar në Torino me akuzën e “pjesëmarrjes në organizatë terroriste ndërkombëtare”. Ai është një shtetas italian me origjinë marokene dhe siç u bë e ditur nga prokuroria e Torinos, po planifikonte një sulm terrorist.

Khalili Elmahdi ishte arrestuar edhe dy herë të tjera, në vitin 2015 dhe 2018, të dyja për pjesëmarrje në një organizatë terroriste ndërkombëtare.

Sipas hetimeve, ai kishte rekrutuar anëtarë të rinj nëpërmjet rrjeteve sociale.

Poll
SHQIPENGLISH