Globi

Lufta në Gaza, Portugalia premton 10 milionë euro ndihma 

Shkruar nga Liberale

Lufta në Gaza, Portugalia premton 10 milionë euro ndihma 

Portugalia do t’i japë 10 milionë euro agjencisë palestineze të OKB-së për refugjatët, UNRWA, si një kontribut për të ofruar ushqim, ilaçe dhe ndihmë humanitare për palestinezët.

Lajmi u bë me dije sot nga ministrja në detyrë e Çështjeve të Kabinetit Mariana Vieira da Silva pas një takimi të kabinetit.

Një zyrtar i Ministrisë së Jashtme e përshkroi shumën si ndihmë të re shtesë që nuk kishte qenë në buxhetin e shtetit për vitin 2024. Shtetet e Bashkuara, donatori më i madh i UNRWA-s dhe disa vende të tjera kanë ndërprerë financimin e tyre për agjencinë që nga janari pasi Izraeli akuzoi 12 nga 13,000 punonjësit e agjencisë në Gaza për pjesëmarrje në sulmet e 7 tetorit.

Portugalia, e cila nuk e ndaloi financimin e saj, kontribuoi me katër milionë euro drejtpërdrejt në UNRëA në vitin 2023, dhe në shkurt të këtij viti ajo njoftoi një milion euro ndihmë shtesë për agjencinë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH