Globi

I akuzuar për ryshfet e korrupsion, vihet në pranga ministri

Shkruar nga Liberale

I akuzuar për ryshfet e korrupsion, vihet në pranga ministri

Një gjykatë në Rusi ka arrestuar zyrtarisht një ministër dhe e ka akuzuar atë për ryshfet.

Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, zëvendësministri i mbrojtjes Timur Ivanov u arrestua dje nën dyshimin për ryshfet, në një nga rastet e korrupsionit të profilit më të lartë që kur Moska filloi luftën e saj në Ukrainë.

Në vitin 2022, Fondacioni rus Kundër Korrupsionit, i kryesuar nga lideri i ndjerë i opozitës rus, Alexei Navalny, pretendoi se Ivanov dhe familja e tij bënin një jetë luksoze.

Ivanov ishte në krye të projekteve të mëdha për rindërtimin e qytetit lindor të Ukrainës, Mariupol, i cili u bombardua rëndë dhe është në kontrollin e Rusisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH