BE

Mbretëresha e Danimarkës largohet nga froni pas 52 vitesh

Shkruar nga Liberale

Mbretëresha e Danimarkës largohet nga froni pas 52 vitesh

Mbretëresha daneze njoftoi papritur abdikimin e saj nga froni, në fjalimin e saj tradicional në natën e Vitit të Ri.

Margret II zyrtarisht do të tërhiqet nga froni më 14 janar – saktësisht 52 vjet nga ngjitha e saj në fron në 1972.

Ajo do të pasohet nga djali i saj i madh, Princi i Kurorës Frederick.

Margrethe, fëmija më i madh i ish-monarkut danez, mbretit Frederik IX dhe mbretëreshës Ingrid, pasoi babain e saj pas vdekjes së tij më 14 janar 1972.

Poll
SHQIPENGLISH