Globi

BE trefishon ndihmën për Gazën: Izraeli ka të drejtë të mbrohet, por duhet të respektojë ligjin ndërkombëtar

Shkruar nga Liberale
BE trefishon ndihmën për Gazën: Izraeli ka të drejtë

"Evropa qëndron me Izraelin në këtë moment të errët". Me këto fjalë Presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen, përsëriti qëndrimin zyrtar të Bashkimit në seancën plenare të Strasburgut. Një ditë pasi spitali al-Ahli al-Arabi në Gaza u godit nga një raketë, duke shkaktuar të paktën 500 të vdekur, institucionet e komunitetit nuk mund të heshtin: "Faktet do të verifikohen dhe përgjegjësit do të dalin para drejtësisë. Në këto orë tragjike, ne duhet të dyfishojmë sigurinë tonë për të mbrojtur qytetarët tanë nga furia e kësaj lufte” .

Von der Leyen i quajti skenat nga Gaza "të tmerrshme dhe shqetësuese", duke argumentuar se "nuk ka asnjë justifikim për të sulmuar një spital plot me civilë". Në këtë moment, një shkëmbim akuzash është ende në vazhdim midis Hamasit dhe Izraelit, me Tel Aviv që pretendon se masakra është për shkak të dështimit të trajektores së një rakete palestineze, ndërsa grupi islamik akuzon IDF-në si përgjegjëse për masakrën. Në mungesë të qartësisë së fakteve, kryetarja e Komisionit nuk ka dashur të drejtojë gishtin në asnjërën nga dy fraksionet.

Në fjalimin e saj në Parlamentin Evropian në Strasburg, Ursula von der Leyen dënoi sulmet "mizore" të Hamasit ndaj kibucive izraelitë, duke pretenduar se grupi islamik "vrau ​​1400 njerëz vetëm sepse ishin hebrenj". Ajo më pas mbështeti të drejtën e Izraelit për t'u mbrojtur, por duke nënvizuar se kjo duhet bërë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare humanitare, sepse  "ajo që bëri Hamasi nuk ka të bëjë fare me aspiratat e palestinezëve" . Në të vërtetë, "Hamasi është një grup terrorist dhe vetë palestinezët vuajnë për shkak të tij: ne duhet t'i ndihmojmë ata. Nuk ka asnjë kontradiktë në mbështetjen e Izraelit dhe mbështetjen e popullit palestinez me ndihma humanitare."

"Ndihma humanitare duhet të arrijë urgjentisht te palestinezët: ne kemi vendosur të trefishojmë menjëherë furnizimet dhe kemi organizuar një transport ajror humanitar në Egjipt për të siguruar që ato t'u dorëzohen OJQ-ve që veprojnë në Gaza. Ne gjithashtu do të punojmë me agjencitë e OKB-së për të siguruar që ato të arrijnë tek ata që kanë nevojë për to", tha zyrtarja evropiane.

Duke kujtuar se Bashkimi është financuesi kryesor i furnizimeve për popullsinë palestineze, ajo sqaroi se "ndihma evropiane nuk ka shkuar kurrë për Hamasin apo ndonjë organizatë tjetër terroriste dhe nuk do të ndodhë kurrë"./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH