Globi

Bashkëpunimi me Ukrainën, Turqia ndërton qendrën e riparimit të dronëve në Kiev

Shkruar nga Liberale
Bashkëpunimi me Ukrainën, Turqia ndërton qendrën e riparimit

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës dhe kompania turke Baykar nënshkruan një kontratë për të ndërtuar një qendër shërbimi për riparimin dhe mirëmbajtjen e dronëve luftarakë.

Kontrata është pjesë e marrëveshjes më të madhe për bashkëpunimin Turqi-Ukrainë në fushën e teknologjive të larta, aviacionit dhe industrive hapësinore, e cila ka hyrë në fuqi më 23 janar.

"Krijimi i një qendre shërbimi do të jetë një kontribut i rëndësishëm në forcimin e aftësive mbrojtëse të Ukrainës dhe do të ndihmojë në afrimin e fitores sonë," tha Sekretari i Shtetit i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Kostiantyn Vashchenko.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH