Showbiz

7 ide për të kaluar një vjeshtë shumë... të shijshme në kuzhinën tuaj

Shkruar nga Liberale

Moti ka filluar të ftohet sidomos në mbrëmje. Pra, ne jemi duke kërkuar për vjeshtë të re aktivitete të brendshme! Dhe çfarë mund të jetë më mirë se përfshirja në projekte kulinarie! Është gjithashtu një mënyrë e bukur për të përfshirë në mënyrë krijuese anëtarët e tjerë të familjes: partnerin, fëmijët, prindërit dhe për të kaluar një kohë të mirë së bashku!

Shikoni më poshtë cilat janë projektet e kulinarisë së vjeshtës...

Pite

Një projekt që kërkon pak përpjekje, por rezultati do t'ju shpërblejë, jo vetëm në shije! A nuk është shumë më bukur të hamë byrekë të bërë nga duart tona? Nuk thamë te bej çdo ditë, por 1 herë në 10-15 ditë p.sh? Së pari ju duhet të gjeni pajisjen e duhur. Tepsia ideale është ajo e hollë, i cila nuk gjendet lehtë në treg. Megjithatë, konsultohuni me amvisat më të vjetra për t'ju treguar se ku e kanë marrë. Një vështrim në internet sigurisht që do t'i lehtësojë gjërat! Përtej kutisë së duhur, nevojitet njohuri. Sigurisht, videot në YouTube ndihmojnë, por çfarë është më e dobishme se një nënë ose gjyshe që di të hapë një petë?

Tortë

Vjeshta është stina perfekte për ëmbëlsira! Për mëngjes, paradrekë, pasdite, meze, torta shkon me gjithçka dhe pëlqehet nga të rinjtë dhe të rriturit! Ka kombinime të pafundme që mund të provoni. Mjafton të keni oreks dhe pjesa tjetër do të gjendet! Vetëkuptohet që mund të luajmë me frutat e stinës (torta me mandarinë ose portokall për shembull) por edhe të luajmë me sheqerin dhe zëvendësuesit e tij (p.sh. keku me hurma).

Ushqim komod

Fillojnë ato të ftohtit dhe idetë tona për ushqimin komod që bëhen lehtësisht në tenxhere. Mot ideal për bishtajat (me ose pa mish) por edhe për pjatat e preferuara, si petat me lakër. Dhe ndërsa moti ftohet, mbërrijnë supat e para. Mund të përfitojmë nga përbërësit e stinës dhe të bëjmë gatime të shëndetshme, ushqyese dhe shumë të shijshme.

Majaja

Gjatë karantinës njerëzit bënin bukë. Shumica me procesin e thjeshtë, por nuk ishin të paktë ata që u përpoqën të bënin edhe brumin e thartë. Kjo kërkon patjetër kohë, pasion, durim, por rezultati të justifikon.

Kafetë

Me uljen e temperaturave, ne do të përpiqemi të qëndrojmë më shpesh në shtëpi pasditeve dhe të ftojmë miqtë tanë atje. Është koha për të eksperimentuar me pije të nxehta dhe për të përsosur teknikat tona të kafesë!

Reçelrat

Një tjetër projekt që kërkon patjetër kohë, humor, energji dhe sigurisht recetat e duhura. Ju mund t'i referoheni përsëri urtësisë së nënave dhe gjysheve tuaja për sekretet e reçelit të mirë! Pse të blini kur mund ta bëni vetë në shtëpi!

Zakonet vegane

Nëse kaloni më shumë kohë në kuzhinë, mund të eksperimentoni me receta vegjetariane apo edhe vegane, duke provuar nëse mund të ndryshoni zakone. Nuk është e lehtë, por nuk është as e pamundur, nëse sigurisht e keni vendosur./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH