Globi

354 persona janë ekzekutuar në gjysmën e parë të vitit në Iran, mes tyre 6 gra

Shkruar nga Liberale
354 persona janë ekzekutuar në gjysmën e parë të vitit

Të paktën 354 persona u varën në Iran gjatë gjysmës së parë të vitit 2023, një rritje prej 36 për qind nga viti 2022, sipas të Drejtave të Njeriut të Iranit (IHR) me bazë në Norvegji.

OJQ-të e të drejtave të njeriut akuzojnë rregullisht autoritetet iraniane për përdorimin e dënimit me vdekje si një mjet për të shtypur protestat që shpërthyen në shtator pas vdekjes së të resë Mahsha Amini, e cila u arrestua nga policia e moralit për mosmbajtjen në mënyrën e duhur të shamisë.

Sipas IHR, 20% e ekzekutimeve të regjistruara në vitin 2023 përfshinin anëtarë të pakicës sunite baloch, të cilët shpesh ishin në ballë të lëvizjes.

Rreth 206 persona u ekzekutuan për vepra të lidhura me trafikun e drogës, një rritje prej 126% krahasuar me vitin 2022. Midis të ekzekutuarve, OJQ-ja numëroi gjashtë gra. Dy burra u varën publikisht. Shtatë varje lidheshin drejtpërdrejt me protestat.

"Dënimi me vdekje përdoret për të futur terror në shoqëri dhe për të parandaluar protesta të mëtejshme," sipas Mahmoud Amiri-Moghadam. “Shumica e të ekzekutuarve janë qytetarë të dorës së dytë, që vijnë nga komunitetet më të margjinalizuara”, shtoi ai.

Irani ekzekuton më shumë njerëz se çdo vend tjetër përveç Kinës, sipas disa organizatave të të drejtave të njeriut.

Në vitin 2022, 582 persona u ekzekutuan në Iran, një rritje prej 75% nga viti i kaluar, sipas të dhënave të IHR.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH