Aktualitet

10 qytetet ku mund të jetohet më mirë për vitin 2022!

Shkruar nga Liberale

Organizata EIU renditi 173 qytete në mbarë botën, të cilët për një sërë faktorësh, duke përfshirë kujdesin shëndetësor, shkallën e krimit, stabilitetin politik, infrastrukturën dhe hapësirën e gjelbër.

Listën e kryesoi Kanadaja me tre shtete, ku mund të jetohet më mirë.

Indeski Global i Jetueshmërisë rendit 10 qytetet, ku mund të jetosh më mirë për vitin 2022:

1. Vjenë, Austri

2. Kopenhagën, Danimarkë

3. Cyrih, Zvicër

4. Calgary, Kanada

5. Vankuver, Kanada

6. Gjenevë, Zvicër

7. Frankfurt, Gjermani

8. Toronto, Kanada

9. Amsterdam, Holandë

10. Osaka në Japoni dhe Melburn në Australi /K.A-Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH