Medicus

Si funksionon Neuralink, teknologjia që lidh trurin e njeriut me kompjuterin

Shkruar nga Laert MIRAKU

Si funksionon Neuralink, teknologjia që lidh trurin e njeriut me

Përshtati për Liberale.al, Laert Miraku

Pasi mori autorizimin e FDA disa muaj më parë, Neuralink njoftoi se kishte implantuar pajisjen e parë në trurin e njeriut.

Pak orë më parë Elon Musk njoftoi se Neuralink, kompania që po zhvillon aplikimin e mikroçipave në trurin e njeriut në mënyrë që ai të lidhet me një kompjuter, ka instaluar për herë të parë një pajisje të tillë te një pacient. Por si arritëm këtu? Si "funksionon" Neuralink? Ne propozojmë sërish një artikull të botuar disa muaj më parë, kur kompania kishte marrë autorizimin nga organi rregullator amerikan për të vazhduar me testet e para te njerëzit.

Kompjuteri dhe truri i njeriut komunikojnë përmes përdorimit të një çipi. Fantashkencë? Jo më. Neuralink , një start-up në pronësi të sipërmarrësit kontrovers amerikan Elon Musk, do të ishte një hap larg lidhjes së mendjeve të një grupi vullnetarësh me kompjuterët e tyre, në mënyrë që t'i bënte ata të ndërveprojnë në kohë reale me Inteligjencën Artificiale.

Në fakt, më 26 maj, llogaria zyrtare e Neuralink në Twitter njoftoi se kishte marrë autorizim nga FDA ( Administrata e Ushqimit dhe Barnave, autoriteti rregullator i shëndetësisë në SHBA) për të testuar teknologjinë e saj tek qeniet njerëzore, njerëzit, ndërsa nënvizoi se ata nuk e kanë ende gati, por kanë filluar procedurat për rekrutimin e vullnetarëve.

NJË HAPI I PARË PËR...? “Ne jemi të emocionuar të ndajmë se kemi marrë miratimin e FDA për të filluar studimin tonë të parë klinik mbi njerëzit!”, thuhet në mesazhin e shkurtër me tekst. “Ky është rezultat i punës së jashtëzakonshme të bërë nga ekipi i Neuralink në bashkëpunim të ngushtë me FDA dhe përfaqëson një hap të parë të rëndësishëm që një ditë do të lejojë teknologjinë tonë të ndihmojë shumë njerëz. Faza e rekrutimit për provën tonë klinike nuk është ende e hapur. Së shpejti do të njoftojmë informacione të mëtejshme për këtë!

Por për çfarë bëhet fjalë? Kompania kaliforniane, e themeluar në vitin 2016, merret me projektimin dhe implantimin e pajisjeve elektronike direkt nën lëkurë, dhe lidhjen e trurit me softuer të krijuar posaçërisht. Prototipet e para, me madhësinë e një monedhe, u futën në kafkat e disa derrave dhe disa majmunëve dhe duket se këta të fundit tani janë në gjendje të luajnë video lojëra bazë ose të shkruajnë fjalë në ekran, duke manovruar një kursor falë Lëvizja e thjeshtë e syve: një rezultat premtues.

NË SIMBIOZË ME AI (Inteligjencën Artificiale). Megjithatë, këto janë vetëm hapat e parë të një shkalle shumë më të gjatë. Në idenë e atyre që drejtojnë kompaninë private me bazë në Fremont (Kaliforni), hapat e ardhshëm parashikojnë një lidhje gjithnjë e më solide, e cila përfundimisht do të çojë në manovrimin e elementëve robotikë dhe drejtimin e elementeve të IT me forcën e vetme të mendimit.

Objektivi kryesor do të ishte të ndihmonte njerëzit që janë të paralizuar ose që vuajnë nga sëmundje neurologjike të lëvizin dhe të komunikojnë përsëri. Një qëllim fisnik, por që ndërthuret me pyetje të ndërlikuara etike dhe morale, të cilat për më tepër dalin nga fjalët e Elon Musk, sipas të cilit këto çipa duhet të lejojnë njerëzimin të arrijë një "simbiozë me Inteligjencën Artificiale ".

NËSE JO TANI, KUR? Deklarata e Musk - edhe pse e datës, duke qenë se fjalët u shqiptuan në konferencën vjetore të kompanisë në 2020 - është edhe një herë shumë e rëndësishme në një periudhë historike në të cilën Inteligjenca Artificiale është në qendër të debatit. "Ne kemi besim se pajisja Neuralink është gati për njerëzit," tha pronari i Tesla, Space X dhe platformës X. 

"Koha varet vetëm nga procesi i miratimit të FDA." Dhe tani që miratimi ka ardhur, të gjithë do të shohim se çfarë do të ndodhë. Tani për tani, Musk është kufizuar të urojë publikisht ekipin e Neuralink, si zakonisht, në platformën e tij sociale .

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH