Ingenious

Eklipsi në Mars: NASA filmon kalimin e hënës Phobos përballë Diellit

Shkruar nga Liberale

Eklipsi në Mars: NASA filmon kalimin e hënës Phobos

Përshatati për Liberale.al, Laert Miraku

Roboti i Nasas "Perseverance" filmon, nga një krater në Mars, kalimin e hënës Phobos përballë Diellit

Hëna marsiane Phobos, me formën e saj të parregullt (përmasat e saj maksimale, përgjatë boshteve, janë: 13.5 x 10.8 x 9.4 km), u pa duke kaluar para Diellit nga roboti i NASA-s "Perseverance", i cili ishte e vendosur në Kraterin Jezero të Marsit në atë kohë. Kamera Mastcam-Z, e ​​pozicionuar në anën e majtë të robotit, kapi satelitin në një seri fotografish të dërguara në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s (JPL).

NJË EKLIPS I PAZAKONTË HËNOR. Madhësia dhe forma e Phobos nuk e lejojnë satelitin të mbulojë plotësisht Diellin, por errëson vetëm një pjesë të dritës së diellit, duke krijuar një efekt të ngjashëm me një "sy gjigant googly", i ndryshëm nga eklipset madhështore diellore që ne admirojmë në Tokë kur Hëna qëndron midis planetit tonë dhe Diellit.

Sateliti Phobos ishte ndoshta një asteroid i kapur më pas nga graviteti i Marsit

Phobos dhe "sateliti i vogël" Deimos (i cili ka përmasa 7.5 x 6.1 x 5.5 km) u zbuluan në 1877 nga Asaph Hall dhe janë emëruar sipas fjalëve greke "Frika" dhe "Terror". Origjina e tyre është e pasigurt: ata mund të jenë asteroidë të kapur nga graviteti i Marsit ose fragmente të vetë planetit, të nxjerra nga një ndikim gjigant në agimin e sistemit diellor.

NJË FAT QË PËRPLASET. Ndryshe nga Hëna jonë, e cila largohet nga Toka, Phobos tërhiqet nga Marsi me një shpejtësi prej 1.8 metrash në shekull. Do të duhen rreth 50 milionë vjet përpara se Hëna të përplaset në planet ose të copëtohet në një unazë të ngjashme me atë të Saturnit. Ndërkohë, eklipset diellore të Marsit do të ngjajnë gjithnjë e më shumë me eklipset e Tokës.

PËR TË ZBULUAR MISTERET E FOBOS. Në vitin 2026, një mision japonez do të zbarkojë në satelit për të mbledhur mostra dheu për t'i sjellë përsëri në Tokë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH