Aktualitet

Studimi: Dy vendet në planet që mund t'i mbijetojnë një apokalipsi bërthamor, duke siguruar vazhdimësinë e jetës

Shkruar nga Liberale
Studimi: Dy vendet në planet që mund t'i mbijetojnë një

Studiuesit thonë se Australia, e ndjekur nga fqinji Zelanda e Re, janë dy vendet më të mira që mund t’i mbijetojnë një dimri bërthamor (efekt ftohës klimatik global) dhe për të ndihmuar në rinisjen e një qytetërimi njerëzor të shembur.

Studimi i botuar në revistën "Risk Analysis" përshkruan Australinë, Zelandën e Re, Islandën, Ishujt Solomon dhe Vanuatu si vendet ishullore më të afta për të prodhuar ushqim të mjaftueshëm për popullsinë e tyre pas një "katastrofe të papritur që redukton rrezet e diellit" si një luftë bërthamore, super vullkan ose goditje asteroidi.

"Mund të ketë xhepa të të mbijetuarve rreth planetit edhe në skenarin më të rëndë", shkruajnë studiuesit, duke renditur vendet më elastike që kanë shanset më të mira për të shmangur një kolaps para-industrial.

Autorët krahasuan 38 vende ishullore mbi 13 faktorë që ata thanë se mund të parashikojnë suksesin si një gjendje mbijetese postapokaliptike, duke përfshirë prodhimin e ushqimit, vetë-mjaftueshmërinë e energjisë. Australia dhe Zelanda e Re, të dyja prodhuese të fuqishme bujqësore dhe të izoluara nga vendet e mundshme të shpërthimit bërthamor të hemisferës veriore, kryesuan tabelat, me Australinë me performancën më të mirë në përgjithësi.

"Mundësia e furnizimit me ushqime në Australi është e madhe" përfundon studimi, "me potencial për të ushqyer shumë dhjetëra miliona njerëz shtesë".

Infrastruktura relativisht e mirë e Australisë, teprica e madhe e energjisë, siguria e lartë shëndetësore dhe buxheti i mbrojtjes ndihmuan të gjitha për ta vendosur atë në krye të tabelës. Megjithatë, Australia kishte një faktor kryesor që punon kundër saj: lidhjet e saj relativisht të ngushta ushtarake me Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA-në e bënë atë më të prirur për t'u bërë një objektiv në një luftë bërthamore, shkruan The Guardian.

Në këtë fushë, Zelanda e Re shfaqi disa avantazhe, thanë autorët, me statusin e saj të gjatë pa armë bërthamore. Elasticiteti i saj në rast të një rënieje të menjëhershme të temperaturës globale të nxitur nga një periudhë errësire (Zelanda e Re është  afër oqeanit, duke e mbrojtur atë nga rëniet ekstreme të temperaturës) gjithashtu do të ndihmonte.

"Ne kemi këtë ekonomi super efikase të eksportit të ushqimit që mund t'i ushqejë zelandezët vetëm nga eksportet," tha një nga autorët e studimit, Prof Nick Wilson nga Universiteti i Otagos, Wellington. Edhe në skenarin më të keq, një ulje prej 61% e të korrave gjatë një dimri të zgjatur bërthamor, zelandezët do të kishin ende mjaft për të ngrënë, shtoi ai.

Pavarësisht bollëkut të ushqimit të Zelandës së Re dhe renditjes së saj të lartë në matjet e kohezionit social, një mbyllje e tregtisë globale mund të përshpejtojë kolapsin social, shtoi Wilson.

"Jam i shqetësuar për një siguri të rreme për Zelandën e Re," tha Wilson. Vendi nuk kishte më asnjë stabiliment për rafinimin e karburantit dhe është shumë i varur nga importet për naftën, pesticidet dhe makineritë e nevojshme për të mbështetur sektorin e tij dominues bujqësor.

Vendet e tjera ishullore do të ishin në gjendje të prodhonin mjaftueshëm ushqim në një krizë të tillë, shkruan Wilson dhe bashkëautori Dr Matt Boyd, por kolapsi i mundshëm i industrisë dhe kohezionit social e vënë në dyshim qëndrueshmërinë e tyre. Kina, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara mund të shohin rënien e prodhimit të ushqimit deri në 97% dhe do të detyrohen të mbështeten në teknologjitë e reja të prodhimit të ushqimit./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH