Sociale

Mos dilni në takime romantike pas divorcit, derisa të mund t’i përgjigjeni këtyre 7 pyetjeve

Shkruar nga Liberale

Mos dilni në takime romantike pas divorcit, derisa të mund t’i

Pasi divorci juaj është i pashmangshëm, me siguri do të filloni të mendoni për mundësinë e një lidhjeje tjetër. Këto mendime mund të nxisin të gjitha llojet e emocioneve – frikë, mosbesim, kuriozitet, konfuzion, zhgënjim, frikësim dhe eksitim. Takimi pas divorcit është shumë i ndryshëm nga takimi para se të martoheni. Jo vetëm që loja e takimeve ka ndryshuar.

Martesa, prindërimi dhe divorci priren ta bëjnë këtë me një person. Pra, përpara se të drejtoheni plotësisht në jetën e takimit pas divorcit, do të dëshironi të siguroheni që keni disa gjëra në rregull.

Këtu janë 7 pyetje që duhet të ndaloni dhe t’i bëni vetes përpara takimit pas divorcit:

1. A jeni vërtet gati për takim?
Duke u shëruar nga divorci juaj do të thotë që ju e kuptoni pse martesa juaj dështoi – duke përfshirë edhe pjesën tuaj në të. Duhen dy që një marrëdhënie të prishet, por ju duhet të merrni një përgjegjësi për të. Të vazhdosh do të thotë që mund të flasësh për diçka tjetër përveç divorcit ose ish-it. Të jesh gati për takim do të thotë që ke kaluar pak kohë duke krijuar një jetë të re pas divorcit që po e shijon.

2. Cili është qëllimi juaj i takimit?
Jo të gjithë dalin për të njëjtën arsye. Ndoshta qëllimi juaj është të lidheni, të vërtetoni se jeni i dëshirueshëm, shoqëria, të gjeni një marrëdhënie apo edhe të kërkoni për shpirtin tuaj binjak të vërtetë. Edhe pse është e mundur të ndiqni më shumë se një qëllim në të njëjtën kohë, do të keni fatin më të mirë nëse mund ta kufizoni atë. Secili prej këtyre qëllimeve kërkon një lloj dhe cilësi të ndryshme fokusimi.

3. Çfarë lloj njerëzish do të dëshironit të takoheshit?
Pas divorcit (apo edhe një ndarje të keqe) shumica e njerëzve i afrohen takimeve me ish-in e tyre në mendje. Ose pranojnë që ish-i i tyre është tipi i tyre, ose vendosin se nuk duan të bëjnë asgjë me këdo që u kujton në çfarëdo mënyre lidhjen e tyre të kaluar. E vërteta është se ju jeni një person ndryshe nga ai që ishit kur u martuat, kështu që shanset janë që nuk e dini se kush do të jetë lloji i duhur i personit për ju tani. Filloni duke bërë një listë të cilësive të dëshirueshme dhe të pafavorshme . Kjo do t’ju ndihmojë të ngushtoni fushën (ose ta zgjeroni atë) kështu që nuk do të jeni skllav i të menduarit se jeni tërhequr vetëm nga një lloj i caktuar.

4. A e doni veten?
Gjëja e fundit që dëshironi të bëni kur jeni në takim është të jeni (ose të paktën të dukeni) të dëshpëruar. Dëshpërimi është një pengesë e madhe për pothuajse të gjithë. Pra, bëni atë që duhet të bëni për t’u ndjerë mirë me veten dhe jetën tuaj pas divorcit. Nëse kjo do të thotë të shkoni në palestër dhe të fitoni formë, bëjeni. Nëse kjo do të thotë të bëni një ndryshim, bëjeni. Vetëbesimi dhe stili personal janë tërheqës. Dhe tërheqëse është padyshim ajo për të cilën po shkoni kur jeni në takim.

5. A jeni të gatshëm të jeni të durueshëm?
Nëse lidhjet nuk janë qëllimi juaj i vetëm i takimit, atëherë durimi është një virtyt. Nxitimi i gjërave vetëm sa do t’ju sjellë më shumë dhimbje zemre (po, zëri im është zëri i një përvoje zemërthyerje). Ju gjithashtu nuk dëshironi të kënaqeni me dikë vetëm sepse jeni lodhur duke qenë vetëm. Merrni kohën tuaj duke zgjedhur se me kë do ta kaloni kohën tuaj. Koha juaj është e vlefshme. Ju e doni dhe e respektoni veten shumë për ta shpërdoruar atë për njerëzit që nuk ju meritojnë.

6. Jeni në rregull me 2-3 persona në të njëjtën kohë?
Ju nuk do të dini gjithçka për dikë menjëherë dhe është me të vërtetë e dobishme të keni të tjerët për t’i krahasuar dhe kontrastuar me ta. Duhet kohë (dhe Google) për të mësuar se me kë po dilni. Ju do të dëshironi të bëni shumë pyetje. Ju gjithashtu do t’u përgjigjeni shumë pyetjeve, kështu që sa më i sinqertë të jeni, aq më mirë do të jeni në gjendje të vlerësoni nëse dëshironi apo jo të vazhdoni të takoni dikë.

7. A jeni gati të argëtoheni?
Takimi duhet të jetë argëtues! Bëhuni flirtues, qeshni dhe buzëqeshni shumë. Qëndroni pozitivë dhe shikoni takimin si një aventurë të madhe . Por nëse fillon të ndihet si punë ose fillon të marrë shumë nga koha juaj, atëherë rivlerësoni vendin që ka takimi në jetën tuaj dhe sigurohuni që po kaloni kohën që ju nevojitet për pjesën tjetër të jetës tuaj. Vetëm për shkak se takimi juaj pas divorcit fillon pak me pengesa nuk do të thotë që ju duhet të hiqni dorë dhe të vendosni të jeni beqarë për pjesën tjetër të jetës tuaj (megjithëse, nëse kjo funksionon vërtet për ju, vazhdoni ta bëni atë.) Takimi është vetëm ju duke eksperimentuar dhe testuar veten dhe çdo person me të cilin dilni. Ndonjëherë do të argëtoheni shumë. Ndonjëherë do të jeni gati që data të përfundojë përpara se të përfundoni së thëni “Përshëndetje”. Pavarësisht, takimi mund të jetë një pjesë tepër pasuruese (dhe përrallore) e jetës suaj pas divorcit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH