Aktualitet

EMRAT/ Goditet grupi kriminal i trafikut të armëve nga Kosova në Tiranë, shiteshin deri në 3000 euro copa! 4 të arrestuar

Shkruar nga Liberale

EMRAT/ Goditet grupi kriminal i trafikut të armëve nga Kosova në

Sekuestrohen 10 armë zjarri nga Trafiqet e Policisë së Tiranës, ndërsa katër persona kanë përfunduar në pranga:

Blerim Krasniqi, Benjami Shala, Edonis Thaçi, Muhamed Krasniqi.

Dyshohet se armët trafikoheshin nga Kosova drejt Shqipërisë. Policia arriti të finalizoj operacionin pranë terminalit të autobusëve në TEG.

Njoftimi i policisë:

Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Seksionin për Operacionet Speciale në DVP Tiranë, në kuadër të një procedimi penal të ndjekur me metoda speciale të hetimit, në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, si dhe në zbatim të masave të planit operacional “Sundimi i ligjit”, finalizoi operacionin e koduar “Transportuesi 2”.


Gjatë operacionit, në vendparkimin e një terminali autobusëzh, në Lundër, u kapën dhe arrestuan në flagrancë shtetasit: B. K., 28 vjeç, B. Sh., 20 vjeç, E. Th., 25 vjeç, dhe M. K., 20 vjeç, të gjithë banues në Kosovë.

Shtetasi B. K. dyshohet se ka vënë në autobusin me drejtues shtetasin E. Th., një çantë brenda së cilës u gjetën 10 armë zjarri pistoleta, 10 krehra dhe sasi municioni luftarak. Më pas, shtetasi B. K., në bashkëpunim me shtetasin M. K., kanë ndjekur me automjetin e tyre, autobusin, gjatë gjithë itnerarit.

Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se armët e zjarrit ishin trafikuar në Tiranë, me qëllim shitjen në vlerat 1500-3000 euro. Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, shtetasi E. Th., së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë, në disa raste.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 10 armë zjarri pistoleta, me krehra dhe municion luftarak, 1 automjet dhe 5 celularë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH