Aktualitet

Rikthehet anticikloni afrikan, temperaturat mbi 20 gradë. Sa do të zgjasë? Pastaj sërish moti i keq!

Shkruar nga Liberale
Rikthehet anticikloni afrikan, temperaturat mbi 20 gradë. Sa do të

Reshjet që kanë karakterizuar deri tani vjeshtën do të marrin një pushim disaditor. Por ky “armëpushim” nuk është i destinuar të zgjasë shumë, sipas parashikimeve të ekspertëve italianë. Në fakt moti i keq do të rikthehet si protagonist shumë shpejt, këtë javë.

Arsyeja mund të shpjegohet nga një ngritje e përkohshme të një kepjeje subtropikale me presion të lartë që do të mbështjellë një pjesë të madhe të pellgut të Mesdheut.

Dielli dhe temperaturat e buta nuk do të jenë prezente në të gjithë rajonin.

Nga efektet e presionit të lartë do të preken veçanërisht rajonet qendrore-jugore të Adriatikut, ku përfshihet edhe vendi ynë: në këta sektorë, krahas motit të mirë, vlerat termike do të rriten drejt vlerave shumë mbi mesataren klimatologjike të periudhës.

Kur të kthehet moti i keq

Sa do të zgjasë kjo fazë anticiklonike? Vera do të vazhdojë deri të enjten më 16 nëntor. Më pas, nga data 17 e ditës së premtes dhe deri të shtunën, presioni i lartë do të rikthehet, duke i lënë hapësirë ​​kalimit të një trazimi të fortë, ku moti i keq do të bëhet sërish protagonist me ngarkesën e tij. Reshje të dendura shiu dhe bubullima, të gjitha të shoqëruara me rënie të përgjithshme të temperaturës, pritrt të përfshijnë të gjithë rajonin.

Sipas ekspertëve italianë, “vera “ do të zgjasë edhe 3 ditë ose edhe pak më shumë, dhe skenari i përgjithshëm meteorologjik do të shkojë drejt një rikthimi në kushtet tipike të vjeshtës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH