Aktualitet

Përdhosën trupin e saj të vdekur/ Historia tragjike e artistes gjermane që u vra nga Hamasi në një festival izraelit

Shkruar nga Liberale
Përdhosën trupin e saj të vdekur/ Historia tragjike e artistes

Në kohën dhe vendin e gabuar. Artistja 30 -vjeçare e tatuazheve Shani Louk pati një vdekje tragjike në Izrael, pasi terroristët e Hamasit e rrëmbyen, e vranë dhe e rrotulluan trupin e saj të pajetë si një trofe në një kamion. Gruaja fatkeqe kishte shkuar në Izrael për të marrë pjesë në një festival muzikor.

Shani Louk ishte një grua e re nga Gjermania, që e donte muzikën dhe vizitoi Izraelin për një festival muzikor. Shani u rrëmbye tragjikisht nga terroristët e Hamasit dhe jeta e saj përfundoi në një akt dhune të pakuptimtë.

Trupi i saj u zbulua më vonë në pjesën e pasme të një kamioni, i përdhosur. Por tmerri nuk mbaroi me kaq. Imazhet e kufomës së Shanit u shfaqën më pas në rrjete të ndryshme sociale, duke shkaktuar zemërim dhe dënim.

Terroristët u ulën mbi trupin e saj, e tallën dhe disa i pështynë. Hamasi kishte pretenduar se trupi ishte i një ushtareje izraelite - por kushërira e saj Tomasina Weintraub-Louk tha për MailOnline se familja i njohu tatuazhet e saj të dallueshme në këmbë.

Nëna e Shani Louk lutet për ndihmë

Nëna e Shani Louk konfirmoi se kishte parë vajzën e saj në video dhe kërkoi ndihmën e publikut për më shumë informacion

“Nuk kemi dëgjuar asgjë. Shpresojmë për lajme pozitive. Është padyshim Shani. Ajo ishte në një festival muzikor. Ky është një makth për familjen tonë”, tha gruaja.

Festivali muzikor ku Shani po merrte pjesë ishte një nga vendet e para që u sulmua nga grupi terrorist, me raporte që thonë se dhjetëra njerëz u vranë në vend, ndërsa të tjerë u morën peng nga militantët.

Në një video të dytë të shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale, shihet një grua duke bërtitur: "Mos më vrit" dhe duke u larguar nga një person i armatosur me motoçikletë.

The Mail on Sunday mësoi se ajo është Noa Argamani, 25 vjeçe, studente e cila u arrestua në të njëjtin festival në natyrë, ku kishte marrë pjesë me të dashurin e saj pranë kufirit.

Esther Borochov, e cila u largua nga masakra, tha se ajo mbijetoi duke qëndruar si e vdekur në një makinë pasi shoferi që u përpoq ta ndihmonte të arratisej u qëllua./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH