Aktualitet

Parashikimi i National Geographic/ Spanja do të goditet në 50 vitet e ardhshme nga një tërmet “shumë i fortë” me magnitudë 7 ballë

Shkruar nga Liberale
Parashikimi i National Geographic/ Spanja do të goditet në 50 vitet e

Një tërmet me magnitudë 7 ballë mund të godasë Spanjën. Kur? Gjatë 50 viteve të ardhshme. Ku? Në Ishujt Kanarie. Ky është parashikimi i Institutit National Geographic. Në arkipelag probabiliteti që një tërmet të ndodhë në 100 vjet është 81%, ndërsa në 50 vitet e ardhshme është 74%. Prandaj, frika po rritet pas tërmetit të fuqishëm në Marok. Italia nuk është e lirë nga rreziqet.

Deri më sot, nuk ka asnjë metodologji shkencore me të cilën është e mundur të parashikohet vendndodhja dhe data e një tërmeti të madh. Involcan mbështetet në kërkimet sizmologjike të viteve të fundit për parashikime. Dhe nga ku tregon zonat më të rrezikuara: si ato në lindje të Andaluzisë ose Murcia. Intensiteti i lëvizjes sizmike të parashikuar për Spanjën në shekullin e ardhshëm është VII, pesë nivele nën atë që do të thoshte "shkatërrim total". Kjo shkallë nuk mat energjinë e çliruar nga vetë lëvizja sizmike, siç bën shkalla e Rihterit. Një tjetër ndryshim midis dy matjeve është numri i niveleve, pasi Richter shkon vetëm deri në nivelin 10.

Por a duhet të shqetësohemi? Ekspertët italianë, më afër Spanjës, bëjnë këtë sqarim.

"Këto lloj studimesh statistikore janë shpesh mashtruese - shpjegon presidenti i INGV Carlo Doglioni - sepse ato bazohen në katalogë historikë sizmikë të cilët padyshim përmbajnë vetëm historinë e fundit, ndërsa gjeologjia daton mijëra vjet më parë. Tërmeti i Marokut është një shembull, ku vlerësimet e rrezikut ishin shumë të ulëta”. Është Italia? "Ajo ka hartën e vet të rrezikut, në të cilën mund të bëhen hipoteza të ngjashme. Por natyra shumë shpesh na befason." /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH